15.8 C
Скопје
18:04 - 27 февруари, 2024

Погледнете ги снимките: Ураганот Иан ја погоди Флорида и предизвика катастрофални поплави, милиони луѓе без струја

Ураганот Иан синоќа ја зафати Флорида, придружен со силни ветрови и обилни врнежи од дожд кои предизвикаа катастрофални поплави и прекин на електричната енергија низ американската сојузна држава. Во близина на патеката на ураганот, во близина на островите Кис, брод со мигранти потонал во невремето, а крајбрежната стража сè уште бара 20 лица, откако спасила три и четворица успеале да допливаат до брегот.

Ослабен на ураган од трета категорија

Проследен со ветрови од 185 км/ч, Иан стигнал на брегот на Кајо Коста, во југозападна Флорида, во 15:05 часот по локално време (21:05 часот по средноевропско време), според Националниот центар за урагани на САД (NHC). Ураганот предизвикал катастрофални поплави, додаваат од институцијата.

Иан, кој беше во 4-та од 5 категории на скалата Сафир-Симпсон, сега е ослабен до ураган од трета категорија, но сепак има разорна моќ, според истиот извор.

Домаќинства во мрак

Речиси 2 милиони домови во Флорида останаа без струја, повеќето од нив во близина на патеката на ураганот, објави специјализираната веб-страница PowerOutage.

Градот Пунта Горда потонал во мрак. Во текот на ноќта била осветлена само по некоја зграда опремена со генератори, единствено што се слушало бил свирежот на ветерот и врнежите од дожд. Налетите на ветерот и дождот биле жестоки, уривајќи ги сообраќајните знаци, отстранувајќи делови од покривите и кршејќи гранки од дрвја.

Поројот ги носел автомобилите

Во југозападна Флорида, улиците биле под вода, а автомобилите однесени од порои, покажуваат снимките на MSNBC. Во градот Форт Мајерс, поплавите се толку големи што некои населби се како езера.

Овој метеоролошки феномен треба да се движи понатаму во внатрешноста и да пристигне над западниот Атлантик во четврток навечер, наведува NHC.

Со поминување преку копно, ураганот треба да ослабне, но сепак може да предизвика значителна штета додека не стигне до источна Флорида, додава тој.

 

Слични објави

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо

Јована Јеремиќ ја поминала ноќта во вилата на дечко ѝ милионер: Сите го коментираат нејзиниот појадок

Еспресо

„Ме разочара…“: Ќерката на Гоца Тржан за првпат јавно проговори за односот со својот татко

Еспресо

Убави вести: Крајот на зимата ќе им донесе голема среќа на три хороскопски знаци

еспресо
Се вчитува....