10.8 C
Скопје
10:06 - 10 декември, 2022

На кето диета сте? Лекарите предупредуваат на зголемен ризик од дијабетес поради диетите со малку јаглехидрати

Научниците од Факултетот за јавно здравје Харвард Чан открија дека храната од животинско потекло со ниски јагленихидрати е поврзана со поголем ризик од дијабетес тип 2, додека храната од растителна основа е поврзана со помал ризик. Студијата беше претставена на научна конференција на Американското здружение за срце.

Диетите со малку јагленихидрати се популарни бидејќи овозможуваат брзо слабеење, што е потврдено со истражувања. Сепак, не е јасно како тие влијаат на долгорочното здравје.

Истражувачите ја проучувале поврзаноста помеѓу исхраната со внес на малку јагленихидрати и веројатноста за развој на дијабетес тип 2, главен фактор на ризик за срцеви заболувања и мозочен удар. Во анализата се користени податоци за 203,5 илјади луѓе. Учесниците пополнувале прашалници за храната што ја јаделе на секои четири години, а просечното следење било 30 години.

Учесниците беа поделени во пет еднакви групи според количината на внес на јаглехидрати.Пациентите со најмал внес на јагленихидрати во студијата добивале околу 40% од нивната дневна енергија од јаглехидрати (оптимално се смета опсегот од 45 до 65%).

Научниците открија дека луѓето од оваа група имаат 6% помал ризик од развој на дијабетес тип 2 доколку примаат протеини и масти претежно од растителни извори. Ако тие исто така имаат низок внес на шеќер и други рафинирани јаглехидрати, нивниот ризик беше намален за 15%.

Но, ако луѓето на диета со малку јагленихидрати претпочитаат животински протеини и масти, тие имале 35% поголем ризик од развој на дијабетес тип 2. Доколку избегнувале и зрнеста храна, ризикот бил 39% поголем.

Студијата покажа дека за контролирање на ризикот од дијабетес тип 2 кај здрави луѓе, не е важна количината на јаглехидрати, туку изворите и квалитетот на протеините, мастите и јаглехидратите. Американското здружение за срце препорачува избор на храна која е минимално обработена, како и ограничување на внесот на шеќер, сол и алкохол.

Слични објави

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо

Северина има посебна порака за голманот на Хрватска откако го победија Бразил

Еспресо
Се вчитува....