14.8 C
Скопје
20:32 - 27 февруари, 2024

Милан Поповиќ се огласи по повод старателството над синот: Има молба до сите

Милан Поповиќ, зборувал за српски „Курир“ во врска со пресудата на хрватскиот Врховен суд за старателството над неговиот малолетен син.

– Во врска со бројните медиумски прашања поврзани со одлуката на Врховниот суд на Република Хрватска, како и моите идни постапувања, потенцирам дека заради заштита на интересите и благосостојбата на мојот малолетен син, не сакам јавно да излезете, коментирајте или наведете какви било детали поврзани со споменатата судска постапка, а ги замолувам медиумите за разбирање и да се воздржат од дополнителни објави и коментари, се во најдобар интерес на детето“, изјави Милан Поповиќ за српски „Курир“.

Според одлуката на судот, Северина и Милан сѐ уште имаат заедничко старателство со тоа што бизнисменот има право наследникот да го има кај себе плус два дена.

– Врховниот суд е највисоката судска инстанца во Република Хрватска. Пресудата е донесена со едногласна одлука на совет од 5 врховни судии. Одлуката е праведна и јас сум задоволен, но приказната сѐ уште не е завршена. Жупанискиот суд во Сплит и другите судии во овој случај му нанесоа непоправлива штета на нашето дете – изјави Милан Поповиќ за „РТЛ“, а потоа додаде:

– Ќе продолжам да ги користам сите законски средства за да ги разоткријам сите кои учествувале во тоа и за тоа да бидат соодветно санкционирани. И конечно, оваа одлука не значи дека мајката нема да може да го види детето. Во тие 20 месеци кога детето живееше кај мене, мајката не дојде да го земе детето повеќе од половина од времето, а што е уште полошо, не ни побара да биде повеќе со детето. Ова е само уште еден медиумски циркус на Северина Вучковиќ, сезона 156 – рече Поповиќ.

Слични објави

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо

„Нонстоп сум на инфузии“: Цеца проговори за здравствените проблеми со кои се соочила периодов

Еспресо

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо

Јована Јеремиќ ја поминала ноќта во вилата на дечко ѝ милионер: Сите го коментираат нејзиниот појадок

Еспресо
Се вчитува....