21.8 C
Скопје
03:55 - 15 јули, 2024

Ива Илинчиќ сведочи против Мика Алексиќ: Српската актерка доби голема поддршка пред судот во Белград

Актерката Ива Илинчиќ пристигна во Вишиот суд во Белград каде треба да сведочи во постапката против Мирослав Мики Алексиќ, кој е обвинет за повеќекратно полово вознемирување и сексуално малтретирање на ученички во неговото училиште.

Илинчиќ дава исказ како последна жртва во оваа постапка, а во судот се појави во придружба на нејзините родители.

Поддршка дадоа многубројни колеги, меѓу кои Александар Радојичиќ, Вања Ненадиќ, Светозар Цветковиќ, Мирјана Карановиќ, Бранка Катиќ и други личности од јавниот живот.

Во судот се појави и обвинетиот Алексиќ со неговиот адвокат, сопругата и поранешниот фудбалер Душан Савиќ.

Пред Палатата на правдата, како и досега, имаше активисти со транспарент на кој пишува „Веруваме во Милена Радуловиќ“.

Алексиќ ја брани својата слобода откако на 10 март 2023 година му беше укинат куќниот притвор, во кој беше од 10 септември 2021 година.

Режисерот и актер е обвинет за четири кривични дела силување, од кои две со продолжено времетраење и пет кривични дела сексуално вознемирување, од кои две се квалификувани и со продолжено времетраење.

Актерката Милена Радуловиќ прва го пријави за сексуално злоставување, а набрзо кон обвинувањата против него се придружија и Ива Илинчиќ и други девојки.

Тој беше уапсен на 16 јануари 2021 година и беше во притвор до 10 септември, кој потоа беше заменет со куќен притвор со електронско следење, по што куќниот притвор му беше укинат на 10 март 2023 година.

Слични објави

Шенен Доерти беше подготвена за нејзината смрт однапред: „Не парите, туку остануваат спомените…“

еспресо

(Фото) Српската убавица Нина Сеничар и ѕвездата на „Топ ган“ станаа родители по вторпат

Еспресо

(Фото) Има 76 години и неверојатно тело! Српската дизајнерка Верица Ракочевиќ покажа како изгледа во костим за капење!

Еспресо

Почина актерката Шенон Доерти, по долгата борба со ракот

Еспресо

Каде била Меланија Трамп за време на обидот за атентат на сопругот: Еве ги деталите

еспресо

(Видео) Обид за атентат на Доналд Трамп: Се промени рејтингот на поранешниот американски претседател

еспресо
Се вчитува....