25.8 C
Скопје
00:06 - 30 јуни, 2022

(Фото) Топ 10 најубави политичарки во светот во моментов

Од Ева Каили од Солун до „жешката“ Италијанка Мара Карфања од владата на Драги, ова се 10-те најубави политичарки кои моментно „претседаваат“ со светот и сите очи се вперени кон нив – и кон нивната неприкосновена убавина.

10. ЕВА КАИЛИ

Ева Каили (42) е претставничка во Европскиот парламент на Панхеленското социјалистичко движење (ПАСОК) и претходна восителка на ТВ вести. Родена е во 1978 година во Солун, Грција. 

Таа беше најмладата пратеничка во партијата ПАСОК. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eva Kaili (@evakaili)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eva Kaili (@evakaili)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Eva Kaili (@evakaili)

9. АЛИНА КАБАЕВА

Поранешна ритмичка гимнастичарка, Алина е почесен мајстор на спортот во Русија. Таа беше заменик на Државната дума од партијата Единствена Русија.

Алина Маратовна Кабаева била и модел и глумица, но и политичарка. Родена е на 12 мај 1983 година во Ташкент, Узбекистански ССР, Советски Сојуз. 37 годишната Русинка е една од најнаградуваните гимнастичарки со 2 олимписки одликувања, 14 награди на Светски првенства и 25 награди на Европско првенство.

8. САНА МАРИН

Сана Мирела Марин е финска политичарка која ја извршува функцијата премиер на Финска од 10 декември 2019 година. На 35-годишна возраст, Марин во моментов е втор најмлад државен лидер и најмлада жена лидер. Родена е на 16 ноември 1985 година во Хелсинки.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sanna Marin (@sannamarin)

7. ОРЛИ ЛЕВИ АБЕКАСИС

Орли Леви-Абекасис е израелска политичарка. Во 2019 година, таа ја формираше сопствената партија, Гешер.

Поранешната моделка и водителка, Орли Леви е најатрактивната политичарка во Израел. Смела во нејзините зборови и постапки, таа се смета за најубавата политичка личност во Израел.

Во мај 2020 година, таа беше избрана од премиерот Нетанјаху за министерка за зајакнување и унапредување на општеството.

Родена е на 11 ноември 1973 година во Беит Шин, Израел.

6.  МЕРЈАМ НАВАЗ ШАРИФ

Мерјам Наваз Шариф е ќерка на поранешниот трикратен премиер на Пакистан, Наваз Шариф. Пред да влезе во политиката, таа беше вклучена во семејната филантропска организација и служеше како претседател на Шариф Траст, Шариф Медикал Сити и образовните институти Шариф.

Таа беше одговорна за изборната кампања на Наваз Шариф за време на изборите во Пакистан во 2013 година, каде што, наводно, одиграла истакната улога. Таа се сметаше за „наследник“ на Наваз Шариф и „претпоставен иден лидер“ на ПМЛ-Н. Стана политички активна во 2017 година по повлекувањето на нејзиниот татко.

Во март 2017 година, беше избрана за една од 100-те влијателни жени според БиБиСи. Во декември 2017 година, таа беше вклучена на листата на 11 моќни жени ширум светот на Њујорк Тајмс.

5. АЛЕКСАНДРА ОКАСИО КОРТЕЗ

Александрија Окасио-Кортез е американска политичарка. Дипломирала на Универзитетот во Бостон на меѓународни односи и економија.

Таа е најмладата жена која некогаш служела во Конгресот на Соединетите Американски Држави кога ја презеде функцијата кога имала само 29 години. Позната е по нејзиното значително присуство на социјалните мрежи и нејзините говори за сексизмот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexandria Ocasio-Cortez (@aoc)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alexandria Ocasio-Cortez (@aoc)

4. ХИНА РАБАНИ

Како најмлада и прва жена министер за надворешни работи на Пакистан, Хина Рабани е модерна до срж. По завршувањето на магистерските студии по бизнис менаџмент во САД, Рабани ги следела стапките на нејзиниот татко влегувајќи во политиката.

Сепак, таа има единствена смисла за мода. Без разлика дали е софистицирана или фенси, Рабани  воодупевува со секој изглед и ги собира сите погледи низ светот. Не само поради нејзината убавина, туку и поради грациозноста и елеганцијата во нејзиното однесување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hina Rabbani Khar (@hinarabbanikhar)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hina Rabbani Khar (@hinarabbanikhar)

3. ЈУЛИЈА ТИМОШЕНКО

Една од најубавите и најславни политичарки.

Таа беше именувана за премиер на Украина не само еднаш, туку двапати. Нејзината потписна круна – плетенката ја направи карактеристична меѓу нејзините современици.

Нејзината политичка кариера е долготрајна и многу тешка, но таа се бореше со издржливост и продолжува да го прави тоа!

2. РАНИЈА

Јорданската кралица Ранија Ал Абдула според многумина е една од 10-те најубави жени во светот. Таа посвети најголем дел од своето време на многу социјални и политички прашања, а најмногу на образованието. Кралицата Ранија, исто така, отвори свој канал на Јутјуб со цел да ги собере  мислењата за Блискиот Исток и ставовите за Арапите и муслиманите.

Кралицата Ранија има и ум и неверојатна убавина. Без разлика дали се работи за скапи вечерни тоалети или традиционална облека, кралицата Ранија секогаш импресионира!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Queen Rania Al Abdullah (@queenrania)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Queen Rania Al Abdullah (@queenrania)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Queen Rania Al Abdullah (@queenrania)

  1. МАРА КАРФАЊА

Марија Росарија „Мара“ Карфања (родена на 18 декември 1975 година) е италијанска политичарка и поранешна моделка. По стекнувањето диплома по право, Карфања работеше неколку години на италијански телевизиски емисии.

Таа подоцна влезе во политиката и беше избрана во Домот на пратеници на партијата Форца Италија во 2006 година. Од 2008 до 2011 година беше министерка за еднакви можности во кабинетот на Берлускони. Во 2018 година е избрана за потпретседател на Парламентот. Во 2021 година таа стана министерка за територијална кохезија во кабинетот со кој претседава Марио Драги.

Карфања беше прогласена за „најубавата министерка на светот“ и беше рангирана број еден на „Најжешките политичарки во светот“ на магазинот „Максим“.

Инаку, има толку софистициран стил и модна чувствителност што е една од најкопираните жени во Италија па и во Европа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mara Carfagna (@maracarfagna)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mara Carfagna (@maracarfagna)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mara Carfagna (@maracarfagna)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mara Carfagna (@maracarfagna)

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....