17.8 C
Скопје
05:42 - 30 јуни, 2022

Европски совет: „Да“ за кандидатскиот статус на Украина и Молдавија; Фон дер Лајен: „Добар ден за Европа“

Европскиот совет формално даде зелено светло за земјите кандидати за членство во ЕУ – Украина и Молдавија, врз основа на препораките на Комисијата.

Зелено светло и за „европската перспектива“ за Грузија.

„Денес е добар ден за Европа. Честитки до претседателот Володимир Зеленски, претседателката Маја Санду и премиерот Иракли Гарибашвили. Вашите земји се дел од нашето европско семејство. И денешната историска одлука на лидерите го потврдува тоа“ – напиша на Твитер претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Договор. Европската унија штотуку одлучи да им додели статус на кандидат за ЕУ ​​на Украина и Молдавија. Историски момент. Денешниот ден е фундаментален чекор на вашиот пат кон ЕУ. Честитки до Володимир Зеленски и Маја Санду, до украинскиот и молдавскиот народ. Нашата иднина е заедно“, напиша на Твитер претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел.

„Европската унија одлучи да ја признае европската перспектива на Грузија и е подготвена да додели кандидатски статус откако ќе се решат истакнатите приоритети“, додаде тој.

 

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска 

Ј.К.Д

Бобан Симиќ четири години јаде само сирово месо: „Поздрав сум и помоќен, посреќен сум и психички избалансиран!“

Еспресо

Летиција од Шпанија во „стар“ веќе виден фустан на вечерата во чест на членките на НАТО (каде присуствуваше Пендаровски со сопругата)

Еспресо
Се вчитува....