4.8 C
Скопје
16:06 - 3 декември, 2023

(Видео) Страшни сцени по земјотресот во Еквадор: Има мртви, меѓу нив и дете

Силен земјотрес го погоди Еквадор.

Според првите, се уште непотврдени информации објавени од ЕМСЦ, јачината на земјотресот бил 6,9 степени според Рихтеровата скала, а неговиот епицентар бил недалеку од градот Куенца. Засега е потврдено дека загинале четири лица, меѓу кои и едно дете.

Ројтерс јавува дека земјотресот се случил во морето недалеку од брегот на Еквадор, на длабочина од околу 75 километри. Милиони луѓе го почувствувале, а беше толку силен што се почувствува и во соседниот Перу.

Три лица, меѓу кои и едно дете, загинаа кога врз нив се урна куќа во Мачала. Уште едно лице загина во градот Куенс, кога врз него паднал дел од куќа додека жената била во нејзиниот автомобил. Во Пеурто Боливар две згради се лизнаа во морето.

Не е издадено, за сега, предупредување за цунами.

Според првите снимки кои доаѓаат од подрачјето погодено од земјотресот, некои улици се полни со скршени делови од згради и куќи.

Илјадници луѓе се на улиците, може да се видат како бараат жртви меѓу урнатините, се слушаат труби и сирени.

 

Слични објави

Совети од Клиника „Жан Митрев“: Шизофренија

Еспресо

(Видео) Дино Мерлин напишал три песни за новиот албум на Здравко Чолиќ: Отсекогаш се дружев со сараевскиот народ

Еспресо

(Видео) Марија Шерифовиќ: Мразам поделби, баба ми се молеше на Исус, а дедо ми беше муслиман

Еспресо

Британците реагираа на новите напади врз Кејт Мидлтон: „Колку повеќе Меган ја напаѓа Кејт, толку нејзината популарност сè повеќе расте“

Еспресо

„Целиот живот ми помина низ глава, не се плашев“: Калина Ковачевиќ ја опишува клиничката смрт и нејзината борба за живот

Еспресо

(Фото) Аца Пејовиќ е кум на Александра Пријовиќ, но не е само тој: Еве која кошаркарска ѕвезда ги венчаваше Прија и Филип

Еспресо
Се вчитува....