18.8 C
Скопје
15:11 - 20 април, 2024

Ветеринари во Грција се борат да спасат бело тигарче – го нашле под канта за ѓубре

Грчките ветеринари се борат да спасат бело тигарско младенче оставено во корпа за отпадоци во зоолошката градина во Атина, за кое се верува дека е жртва на нелегална трговија со диви животни.

Тримесечниот бел тигар бил пронајден под корпа за отпадоци на паркингот во Зоолошката градина Атика на 28 февруари од чистачка, која го известила сопственикот на зоолошката градина, објави Ројтерс.

Основачот на зоолошката градина Жан-Жак Леже изјави дека ова е прв пат вакво животно да биде фрлено пред нивната зоолошка градина.

„Имавме неколку случаи на фрлени животни, но обично тоа се напуштени миленичиња – кученца, мачиња, желки, но тигар никогаш“, рече тој.

На снимката од безбедносната камера на зоолошката градина се гледа како возило пристигнува до кантите претходната ноќ пред полноќ.

„Властите се обидуваат да влезат во трага на регистарските таблички“, рече Легер.

Животното било изнемоштено и дехидрирано и во тешка состојба.

„Кога првпат го видов младенчето, не можев да верувам што гледам пред мене, искрено не можев да верувам дека животното е во таква состојба“, изјавил ветеринарот од зоолошката градина.

Слични објави

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо

Астропрогноза за сабота, 20 април: Вагите да посветат внимание на партнерот, Водолиите да се отворат за нови познанства

еспресо
Се вчитува....