(РЕЦЕПТ) МАРТИНА НИ ЗГОТВИ БРЗА ПЛАЗМА ТОРТА: Понеделнички, за слатко да ни тргне неделата!

Еспресо.мк започна соработка со една посебна, прекрасна мајсторка во кујна – Мартина Трајаноска.

приватна архива

Шармантната Мартина стои зад превкусните рецепти пласирани на Инстаграм профилот (martinascookingg) .

Готви од мала, а со текот на годините и искуството научила дека најважна состојка во секое јадење е – љубовта.

Денес Мартина ни носи превкусен рецепт за Плазма торта.

Одлична и најбрза торта која може да ја направите за не цели 10 минути. Вкусна, сочна и без печење. Одличен спој на мелена плазма, ресани и овошен јогурт со чоколаден дел, ни објаснува Мартина. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

ПОДГОТОВКА

Изматете ја хоплата и додајте го овошниот јогурт, исецканите ресани и мелената плазма. Смесата префрлете ја во плехче бр. 26/28. За чоколадниот дел ставете ги неизматената хопла и чоколадото искршено на парчиња во сад на оган или пареа.

Мешајте дури не се растопи чоколадото и префрлете го веднаш чоколадниот дел врз подлогата. Оставете најмалку еден час во фрижидер, па може да послужите.

Послужете ја во комбинација со малку слатко од јаготки и мини плазмички, за целосно топење во уста!, додава Мартина. Парче торта и шолја од омиленото кафенце или чај за убав почеток на неделата!

До следен рецепт и следно читкање, добар апетит!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)

Слични објави

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.

Кој е индискиот гуру Моханџи чии следбеници се Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена

И. Т.

ШТО ЗНАЧИ КОГА СОНУВАТЕ ДЕКА ПАЃАТЕ: Психолозите имаат објаснување

И. Т.
Се вчитува....