16.8 C
Скопје
05:23 - 13 јуни, 2024

(Фото) Приватниот бизнис на Вељко Ражнатовиќ е свињарство: „Уживам во дивината“

Вељко Ражнатовиќ, пред неколку години почнал да се занимава со свињарство. Тој неодамна зборуваше за тоа во подкаст.

-Јадам само тоа што сам го одгледувам, многу е поздраво и за децата. Тоа беше на иницијатива на сопругата. Мојот свекор одгледува кокошки, а јас прасиња, ние имаме сопствена фарма. Белград не ми недостига, ни малку. За мене селото е многу подобро, а Тител е навистина преубав. Уживам во реката, во дивината, во ридот… Не сакам гужви, сообраќај, не сум таков. Во исто време, од Зрењанин сум 20 минути, а од Белград 50, па блиску сум – изјави Вељко во „Лајт подкаст“.

Српски „Курир“ пред три години откри дека Ражнатовиќ има своја фарма за свињи во селото Стара Божурна кај Житораѓа, тоа е родното место на неговата мајка Светлана Цеца Ражнатовиќ, а  соседите за српскиот медиум зборуваа за познатото семејство.

Цело село зборуваше за Вељко како добар земјоделец. Мештаните открија дека еден боксер купил огромна парцела во Стара Божурна, на која е изградена зграда со повеќе од 5.000 квадратни метри. Според информациите од мештаните, тој во овој бизнис вложил околу 50.000 евра.

инстаграм

– За оваа парцела плати веројатно 30.000 евра, тоа е голема фарма што не може секој да си ја дозволи. Внатре има многу свињи и прасиња, купил и коњ, а во сето тоа вложил најмалку 20.000 евра. Имаат луѓе кои доаѓаат и се грижат за се. Не сум љубоморна, мило ми е што е таму, сигурно не би имал пари да го купам тоа. Подобро да го купи и да вложи во него, отколку да пропадне – вели соседот.

– По вашата статија, сигурно ќе се вратат повеќе луѓе во нашите села. Младите сè уште бегаат од селските работни места, не разбираат дека земјоделството е иднината на нашата земја – изјави Горан за српскиот Нпортал, кој има куќа во близина на фармата на Вељко.

Пријатно изненадени: Два хороскопски знаци ќе добијат одлични вести до крајот на неделата

Слични објави

(Фото) На Драгана Мирковиќ ѝ стигнал меил: Тони Бјелиќ е во врска со помлада секси колешка

еспресо

„Не“ за жилетот: Николина Пишек ги покажа неизбричените пазуви

Еспресо

Вака зборуваше Франсоаз Арди пред смртта: „Се надевам дека смртта ќе ми ја открие тајната на вселената“

еспресо

Жешки детали од спалната соба: Милица Тодоровиќ откри колку пати водела љубов за 24 часа

Еспресо

(Видео) Нивес Целзиус се разголи покрај базен и предизвика воздишки: Покажа многу повеќе од тетоважите

Еспресо

(Фото) Јелена Ѓоковиќ вози велосипед во нива, во фустан со пруги, без трошка шминка: Вака ужива со Новак по неговата операција

Еспресо
Се вчитува....