5.8 C
Скопје
22:31 - 6 декември, 2023

По смртта на Лиза Присли затропаа старите долгови, нејзините наследници треба да платат над три милиони долари

Кредитната организација „Naussany Investments & Private Lending“ ја тужи Лиза Маја Присли за долг од 3,8 милиони долари, кој го оставила по нејзината смрт.

Ќерката на Елвис Присли почина во јануари годинава, но наводно зад себе оставила долг, а за тужбата и долгот ќе треба да се погрижат наследниците. Како што пренесуваат медиумите, според судските документи што ги добиле, оваа приватна кредитна организација тврди дека пејачката не го вратила кредитот од 2018 година и дека имала рок до мај 2022 година целосно да го исплати.

Во документите се наведува дека тие не можат да остварат контакт со Лиза од март 2022 година, и покрај постојаните обиди да го наплатат нејзиниот долг. Познато е дека сопственичкиот удел го дала на Елвис Присли Ентерпрајс и Грејсленд, па не е јасно зошто го подигнала заемот.

Кредитната организација која и ги позајмила парите тврди дека Присли претходно позајмила од нив 450.000 долари во јули 2016 година, кои таа ги платила во целост следниот месец.

Тие рекоа дека ќе се откажат од случајот доколку нејзината ќерка Рајли Кеу, која сега е сопственик на имотот, се согласи да плати 2,85 милиони долари, или 75 отсто од вкупниот долг, во рок од 45 дена.

Слични објави

Анџелина Џоли ја напушта глумата и заминува од „валканиот Холивуд“: Признава дека уште се опоравува од пеколниот развод

Еспресо

(Фото) Наташа Беквалац со новогодишна елка од подот до таванот: Целата блеска во злато

Еспресо

„Ме демне пред куќа“: Софија Вергара побара забрана за приближување на маж кој ја следи

Еспресо

Мишо Ковач излезе од болница, еве како се чувствува легендарниот пејач

Еспресо

Почина српската актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ, позната по улогите во „Среќни луѓе“ и „Семејно богатство“

Еспресо

Среќата ве следи: Три хороскопски знаци ќе се исполнат со радост до крајот на декември

Еспресо
Се вчитува....