11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

МАСКАРА: Како да ја изберете четката за посакуваниот ефект?

Денес, од маскара очекуваме многу – екстензија на трепки, боја, виткање, волумен, дури и ефект на вештачки трепки. Покрај самата формула на маскара, која секојдневно се подобрува со развојот на новите технологии, клучот за создавање на нашата идеална шминка е обликот на четката за маскара. Која форма на четка одговара на вашите желби?

Заоблена четка

Маскарите со рамни четки веќе долго време се стандардни, но во последниве години маскарите со криви четки добија популарност. Заоблениот облик на четката е пооргански и во зависност од обликот на трепките може подобро да им одговара од рамна четка. Заоблената четка е одговорна за суптилното виткање на трепките при нанесување маскара, а покрај ефектот на виткање, дава и ефект на кревање на трепките. Исто така е одлична за прецизно дефинирање на долните трепки.

маскара шминка

Заоблена четка со заострен врв

Нашите трепки не се исти – пократките трепки се наоѓаат поблиску до коренот на носот, а подолгите се подалеку од него. Заострениот врв на четката е направен со оваа карактеристика на трепките: должината на влакната на четката ја следи должината на нашите трепки, за да не ги оптоваруваме пократките трепки со иста количина маскара како и подолгите, бидејќи тоа често резултира со црни дамки од маскара на кожата. Таквиот совет, исто така, ја олеснува дефиницијата на индивидуалните трепки, како и долните трепки.

Четка во форма на песочен часовник

Четката во форма на песочен часовник со густо поставени влакна е наменета за постигнување бомбастичен волумен. Од самата негова форма, нам ни е јасно дека „помалку е повеќе“ не е принципот според кој функционира. Овие четки не се за оние кои сакаат природен изглед, но секогаш можете да го отстраните вишокот маскара од четката со марамче за малку поприроден ефект.

маскара шминка
фото: pexels

Со влакна на само еден раб

За дополнителна прецизност и брзо движење од коренот до крајот на трепките без грутки, најдобриот избор е четка која има серија влакна од едната страна, додека другата е без влакна и често рамна. „Пошумениот“ дел од четката може да има облик на половина од стандардната четка за маскара или може да се состои од еден сет влакна, како да е чешел.

Флексибилни и густо поставени влакна

Природниот ефект без грутки најдобро се постигнува со флексибилни четки чии густо поставени влакна имаат задача да ја чешлаат секоја грутка вишок маскара од трепките. Флексибилната четка се прилагодува на вашата специфична форма на очи, кривата на трепките, како и секоја индивидуална трепка.

извор: „naturala.hr“

Слични објави

ВИДЕО+ФОТО | „14 ГОДИНИ БЕЗ ТЕБЕ И ПАК ВРНЕ“: Весна, Каролина, Игор, Калиопи, Тамара, Елена… со емотивни објави за Тоше

M.Р.

НЕМА ДА СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ!: 5 намирници кои смеете да ги јадете и на полноќ

Еспресо

БЕСТСЕЛЕРОТ ЌЕ ДОБИЕ ТВ СЕРИЈА: Последните денови на Џон Ленон од поглед на неговиот убиец

Ј.К.Д

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva
Се вчитува....