11.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

ФРИЗЕРОТ ВИ ЈА УТНА ФРИЗУРАТА – TУЖЕТЕ ГО: Девојка од Индија доби 271.000 долари оштета

Судот во Индија му нареди на еден фризерски салон да плати 20 милиони рупии (271.000 долари) како отштета на манекенката за погрешна фризура.

Во тужбата се наведува дека жената поради својата долга коса често добивала ангажмани кај компаниите за производство на производи за коса, но дека во фризерскиот салон не била потстрижена според дадените упатства, поради што претрпела голема загуба, пренесува Би-би-си.


Индиската Национална комисија за решавање потрошувачките спорови (НЦДРЦ) соопштила дека жената ги загубила „очекуваните работни ангажмани и претрпела огромна загуба којашто целосно го променила нејзиниот животен стил и ѝго уништил сонот да стане врвен модел“.


„Таа претрпела тежок психички слом и траума поради негрижата при стрижењето на косата и не можела да се концентрира на работата и на крајот ја изгубила работата“, се наведува во пресудата.

Манекенката во 2018 година отишла во еден хотел, во кој се наоѓа фризерскиот салон, и на вработените им дала посебни упатства за изгледот што го сака, но фризерот исекол голем дел од нејзината коса.

Слични објави

НЕМА ДА СЕ ЗДЕБЕЛИТЕ!: 5 намирници кои смеете да ги јадете и на полноќ

Еспресо

БЕСТСЕЛЕРОТ ЌЕ ДОБИЕ ТВ СЕРИЈА: Последните денови на Џон Ленон од поглед на неговиот убиец

Ј.К.Д

ТОП СОВЕТ ЗА СЛАБЕЕЊЕ: Зошто е важно за топење на мастите да сме малку гладни?

Еспресо

ДАЛИ СТЕ ВИЕ МЕЃУ НИВ?: Ова се најљубоморните и најпосесивните хороскопски знаци

Еспресо

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Како да направите совршени ражничи овој викенд

jasmina.kantardzieva

(ФОТО) ЦВЕТЕН РАЈ НА 1.100 МЕТРИ НАДМОРСКА ВИСИНА: Искусна фризерка, „исфризирани“ цвеќиња!

Ј.К.Д
Се вчитува....