20.8 C
Скопје
16:51 - 28 мај, 2024

(ФОТО+РЕЦЕПТ) ШЕФ БРАНКО ПОПОСКИ: Пробајте го слаткото од црвена пиперка! 

Сезоната на зимници е во тек. А, на наше задоволство и чест, страничките на еспресо.мк ги разубавува и популарниот шеф Бранко Попоски, познат под псевдонимот „Готвиме со Бранко“ („Cooking with Branko“). 
Овој врвен готвач, гастроном и љубител на кулинарството денес ни открива рецепт за – верувале или не – превкусното слатко од црвена пиперка! 

Никогаш доста од необични и неодоливо вкусни работи!

Пробајте го слаткото од црвена пиперка! 

фото – приватна архива
Потребни состојки:
1,5 кг. ајварска пиперка
700 гр. шеќер
2 лимона
1 ванилин шеќер
1/2 лажичка цимет

Начин на подготовка:

Исчистете ги црвените пиперки од семките и жилите. Исечкајте ги на долги лени или на коцки (по ваш избор). Ставете ги во тенце, додадете го шеќерот, циметот, ванилата, ломоновиот сок и изрендана кора од лимон. Оставете преку ноќ да отстои за да се соединат сите состојки.
Наредниот ден, ставете го на тивок оган да проврие, и нека се вари околу 10-15 минути. Потоа, вклучете ја ринглата на повисок степен и варете го вообичаено како секое слатко. Додека врие, мешајте со дрвена лажица. Кога ќе биде готово слаткото, тргнете го и соберете го топло во претходно чисти теглички. Тегличките затворете ги убаво. Покријте ги теглите со крпа и оставете ги во темна просторија.
При подготовката, можете да додадете и каранфилче, црб бибер (мелен) за специфицеч вкус.
фото – приватна архива
фото – приватна архива
фото – приватна архива
Ова е одличен прилог за со сендвичи, скара, најчесто послужувано со различни видови на сирења, посипано со пармезан, сенф и сл. 
НАВИСТИНА НЕОБИЧНО, НО МНОГУ ВКУСНО!

Слични објави

Се омажи Анастасија Ражнатовиќ: Тајна венчавка со фудбалерот Немања Гудељ во Белград!

Еспресо

Лидија Вукиќевиќ ја откри тајната на својот младешки изглед: „Црна паста за заби, колаген, здрава исхрана…“

еспресо

(Видео) Исплива снимка од средбата на Северина и Јелена Карлеуша: ЈК ја изигнорирала, ова никогаш нема да ѝ го прости!

Еспресо

„Нова тура, нова авантура“: Никола Роквиќ откри што прави по враќањето од Егина

Еспресо

(Фото) Дарко Лазиќ чека трето дете! Се појави фотографија, пејачот го гали трудничкиот стомак на сопругата

Еспресо

(Фото) Принцезата Шарлин од Монако конечно насмеана, Алберт ѝ плаќа: Ги покажа децата

еспресо
Се вчитува....