3.8 C
Скопје
15:06 - 5 декември, 2023

(Фото) Хрватски министер тешко повреден: Одел на лов кога се судрил со комбе

Хрватскиот министер за одбрана Марио Баножиќ се здобил со тешки повреди на главата во сообраќајна несреќа во саботата наутро, во која едно лице загина.

Директорот на Општата болница во Винковац, каде што првично бил згрижен Баножиќ, за ХРТ изјави дека по примарната здравствена помош, министерот ќе биде префрлен во КБЦ Осиек на одделението за интензивна нега.

„Поради потреба од натамошно неврохируршко следење, тој ќе биде префрлен во Клиничката болница во Осиек, на одделението за интензивна нега. Има потреба од неврохируршки надзор. Немаме неврохирургија во општата жупанска болница, па поради повреди на главата од контузија ќе биде префрлен таму поради потреба од дополнителен надзор и опсервација. Инаку, господинот Баножиќ е свесен. Има повреди од контузија на главата и мозокот, но велам дека е во контакт, не изгубил свест“, изјави директорот на болницата во Винковац, пренесуваат хрватските медиуми.

Портпаролот на хрватската влада Марко Милиќ соопшти дека министерот за одбрана има тешки физички повреди, но дека неговиот живот е надвор од животна опасност.

Слични објави

(Видео) Александра Пријовиќ не издржа пред крајот на концертот: Мора ли секоја вечер да плачам?

Еспресо

Почина поранешниот клавијатурист на „Бијело дугме“ Владо Правдиќ

Еспресо

Почина позната порно-ѕвезда: Спиела со повеќе од 80.000 мажи, дечкото ѝ починал пред две недели

Еспресо

(Фото) Шокантно ослабната! Опра Винфри конечно ги победи килограмите: Неверојатно витка во тесен фустан ги освои сите аплаузи

Еспресо

(Видео) Пријовиќ на сцена со Брена и Розга, публиката во делириум: „Тоа е тоа, ајде да се сакаме…“

Еспресо

Ретрограден Меркур ќе ви ги уништи плановите: Четири хороскопски знаци ќе се соочат со измами, разделби, скандали, па дури и со отказ на работното место!

Еспресо
Се вчитува....