5.8 C
Скопје
21:11 - 6 декември, 2023

ЕУ го повика Илон Маск да ги почитува законите, неговата социјална мрежа е најголемиот извор на лажни вести

Висока функционерка на Европската унија (ЕУ) изјави дека социјалната мрежа Х, порано позната како Твитер, е најголемиот извор на лажни вести и го повика сопственикот Илон Маск (Илон Маск) да ги почитува законите на овој блок кои имаат за цел борба против дезинформациите.

Пред претстојните избори, Гугл, ТикТок, Мајкрософт и Мета, исто така, имаат повеќе работа за борба против дезинформациите, од кои голем дел доаѓаат од Русија, која ги користи социјалните медиуми за да води „војна на идеи“ против демократијата, изјави потпретседателката на Европската комисија, изјави Вера Јурова.

Руската операција за дезинформации е „оружје за масовна манипулација од повеќе милиони евра, насочено кон Русите, Европејците и остатокот од светот“, рече таа на прес-конференција во Брисел.

Со закажаните избори во Словачка и Полска во наредните недели, како и за Европскиот парламент следната година, главните онлајн платформи треба да го решат ризикот од мешање, посочи Јурова.

Кремљ и другите злонамерни актери „ќе се обидат да го искористат дизајнот на платформите за манипулација“, рече потпретседателката на Европската комисија.

Таа обезбеди ажурирање на 27-члениот Кодекс на пракса на ЕУ за дезинформации од 2022 година. Гугл, ТикТок, Мајкрософт и Мета, матичната компанија на Фејсбук и Инстаграм, се потпишаа на доброволниот код минатата година, но Твитер се повлече откако Маск ја купи платформата.

„Х е платформата со најголем сооднос на лажни или дезинформативни објави“, рече Јурова.

На е-пошта испратена до прес-службата на компанијата за коментар, пристигна автоматски генериран одговор:

„Сега сме зафатени, ве молиме контактирајте не подоцна“.

Европската комисија, извршното тело на Европската унија, објави студија на шест онлајн платформи во Полска, Словачка и Шпанија, која откри дека Твитер има најмногу дезинформации и најголем сооднос на дезинформации.

Јоурова го предупреди Маск дека „не е недостапен“ само затоа што неговата компанија не е дел од кодот. Кодот е вграден во строг нов сет на задолжителни европски регулативи познати како Закон за дигитални услуги, кој ги подложува најголемите онлајн платформи, вклучително и Ix, на највисоко ниво на контрола.

„Сега има обврски дадени со строг закон, така што мојата порака за Твитер е:

„Морате да се придржувате до строгиот закон, а ние ќе следиме што правите“, рече Јурова.

Според кодексот, онлајн платформите се согласуваат да се посветат на мерки насочени кон намалување на дезинформациите и мора да поднесуваат редовни извештаи.

Слични објави

(Фото) Наташа Беквалац со новогодишна елка од подот до таванот: Целата блеска во злато

Еспресо

„Ме демне пред куќа“: Софија Вергара побара забрана за приближување на маж кој ја следи

Еспресо

Мишо Ковач излезе од болница, еве како се чувствува легендарниот пејач

Еспресо

Почина српската актерка Јелена Чворовиќ Пауновиќ, позната по улогите во „Среќни луѓе“ и „Семејно богатство“

Еспресо

Среќата ве следи: Три хороскопски знаци ќе се исполнат со радост до крајот на декември

Еспресо

Неверојатно, Лепа Брена за еден ден ја распродаде загребска Арена: И тоа цела година пред концертот!

Еспресо
Се вчитува....