Српските ѕвезди на свирките во Хрватска заработуваат и до 12.000 евра за два часа пеење

Српските пејачи на свирки во Хрватска заработуваат огромни хонорари, пишува Курир.рс

Поедини српски поп и фолк ѕвезди, за  два часа пеење во Макарска од газдите на клубовите земаат дури 12.000 евра.

Пејачите добиваат убави хонорари во Хрватска, од пет, шест па се до дванаесет илјади евра за вечер. Обично пеат два блока по два часа со една долга пауза. Лукас и Карлеуша по клубовите во Макарска земаат по 12.000 евра. Драгана Мирковиќ и Жељко Јоксимовиќ по 10.000 евра, Пријовиќ 5.000 евра, пишува Курир.рс повикувајќи се на познат српски менаџер кој сакал да остане анонимен.

Во еден познат клуб во Макарска ова лето Србите настапуваат буквално секој викенд.

Главно Хрватите доаѓаат да слушаат српски фолкери, а има многу гастербајтери и од Австрија и Германија. Оваа година се доста барани и босанските изведувачи, пишува Курир.рс, пред се Буба Корели и Јала брат.

И самите пејачи велат дека сакаат да пеат во Хрватска, затоа што знаат дека таму добро ќе ги наполнат џебовите.

-Веќе 12 години секое лето пеам во Макарска. Тоа ми е една од најдобрите летни свирки. Имам многу пријатели ширум приморјето – објаснил Саша Матиќ.

Со него се согласува и Драгана Мирковиќ која на почетокот на август има закажано настап на хрватското приморје.

-Јас пред сите наши пејачи почнав да пеам во Хрватка и мене навистина ми се отворени вратите во сите земји во поранешна Југославија. Секаде сум добредојдена и убаво дочекана – рекла пејачката.

Слични објави

Аделина Тахири, се поубава и пожешка (ФОТО)

Igor

Дали ова е најзгодниот светски пар? Никол и Том ги покажаа своите совршени тела на плажа (ФОТО)

Еспресо

СТАРОМОДНАТА МАРАЈА: Пејачката призна со колку мажи спиела досега

Igor

AББA после 50 години: Како женскиот дел од групата ја преживеал големата трагедија и распаѓањето на групата?

Еспресо

Голманот на ФК Вардар има „бомба“ покрај себе! Деспина е „виновна“ за формата на Гача! (ФОТО)

Igor

Ана Николиќ со новото момче фатена во Скопје! Раста полудел кога дознал! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

4 × 4 =

Слични објави

Објавени потресните мемоари на славниот актер во врска со Анџелина Џоли: Таа е ангел, најголем од сите…

Еспресо

НАЈУБАВИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА ВО АПРИЛ – МЕГА ИНСТАГРАМ-ГАЛЕРИЈА (I ДЕЛ)

Igor

Фановите убедени дека Бијонсе повторно е бремена (ФОТО)

Igor

Лејди Гага на венчавката на најдобрата пријателка приреди шоу за паметење (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

„Мојот син почина од коронавирусот… но не така како што мислите!“ (ВИДЕО)

Еспресо

Пејачката Едита позираше на бензинска во провокативен краток фустан! (ФОТО)

Еспресо