Скандали кои кралското семејство се обидува да ги заборави (ФОТО+ВИДЕО)

 

Британското кралско семејство во својата историја брои приличен број скандали. Некои се толку познати што за нив сите слушнале, но извесни скандали многумина веројатно веќе ги заборавиле.

Во продолжение ве потсетуваме на некои од нив.

Упад во спалната на кралицата

Најголем пропуст на обезбедувањето се случил во 1982 година кога еден човек успеал да се качи по Бакингемската палата и кришум да влезе во собата на кралицата. Тоа јулско утро во 7 часот Мајкл Фаган се качил по ѕидот и влегол во собата. За Индепендент тој раскажал дека кралицата истрчала од собата штом го видела, како што рекол, „малите боси стапала трчаа по подот“.

Profimedia

 

Црната овца во семејството и цицањето на нејзините палци

Сара Фергусон, поранешната сопруга на принцот Ендрју и за време на бракот и подоцна била редовен член на трач рубриките. Во 1992 година Daily Mirror објавил фотографии од војвотката од Јорк во компромитирачка ситуација со тексашкиот милионер Џон Брајан. На сликите Брајан ги цицал нејзините палци. Иако приватноста им била нарушена, инцидентот предизвикал многу срам за кралското семејство.

принтскрин

Принцот Хари отишол на одвикнување (и останал таму еден ден)

Кога е обелоденето дека 16-годишниот принц Хари е фатен како пуши марихуана, тоа стигнало на насловните страници на тогаш националниот News of the World. Како казна принцот Чарлс синот го испратил на одвикнување – на еден ден. Принцот Хари тогаш се состанал со зависниците на одвикнување од кокаин и хероин во центарот во Јужен Лондон.

Instagram

Кривичното досие на принцезата Ана

Единствената ќерка на кралицата, принцезата Ана во 2002 година добила кривично досие. Таа ја признала вината дека едно од нејзините кучиња, Доти, нападнало две деца.
Принцезата Ана морала да се појави на суд и да плати казна од 500 фунти, отштета од 500 фунти, да организира дресура за Доти и да ги плати судските трошоци од 148 фунти.

Profimedia

Интимни разговори

Во 1992 година, кратко по објавувањето на разводот на принцезата Дијана и Чарлс, детали од интимниот разговор на принцот Чарлс со Камила Паркер биле објавени во јавност и предизвикале голем срам за кралското семејство.
Еден од најлошите моменти е кога Чарлс вели дека сака да биде „влошка„ на Камила. Во 2008 година е објавено дека телефоните биле озвучени.

Profimedia

Принцот Чарлс навредува репортер од BBC

Кралското семејство и британскиот печат отсекогаш имале бурни односи, а во 2005 година принцот Чарлс е слушнат како зборува за еден репортер.
„Овие проклети луѓе. Не можам да го поднесам тој човек. Навистина е одвратен“, им рекол Чарлс на своите синови откако дописник на BBC му поставил прашање за идната венчавка со Камила.

Слични објави

Неверојатно откритие – Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Еспресо

Зошто ШВАЈЦАРСКОТО СИРЕЊЕ има дупки и зошто тие се сè помали во последните години?

Igor

Погледнете како Северина се заштити од коронавирусот, ама има и порака за сите нас! (ФОТО)

Васко Спасоски

ЈА РАСТРГНАА СРЕД НАСТАП – Непозната девојка и ставала пари во ѓаќи, маж ја соблакал и и лепел пари (ВИДЕО)

Igor

Парис Хилтон: Цела сум природна и горда сум на тоа (ФОТО)

Igor

Мистерија за големите гради на Кајли Џенер: Фановите велат дека се силикони, но таа не признава! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

12 − 11 =

Слични објави

Ава Карабатиќ го објасни своето чудно однесување: 63% од луѓето кои се јавија на ескорт-огласот, се женети луѓе!

Васко Спасоски

Елена Ристеска наполни 34 години: Конечно цела торта е за мене! (ФОТО)

Еспресо

Том Џонс: Кога сум се родил ме прогласиле за мртов, а мојата баба ме оживеала со канта ладна вода

Еспресо

Овој рецепт го користат и манекенките: Рамен стомак за само три дена

Igor

Северина ги покажа нозете во ултра краток шорц: „Изгледаш како божица“ (ФОТО)

Igor

Кијану Ривс првпат во јавноста со девојка: Дали верувате дека Александра е помлада од него?

Igor