9.8 C
Скопје
07:21 - 15 април, 2024

Северина мора пак да оди на суд: Ја тужи судијката Луција Ласиќ

Четвртото рочиште на Северина Вучковиќ (51) е закажано во понеделник во Општинскиот граѓански суд во Загреб бидејќи е тужена од судијката Луција Ласиќ.

Имено, Ласиќ ја тужеше Северина во февруари 2020 година за повреда на правата на личноста, а од пејачката бараше отштета од околу 3.000 евра.

Северина во овој случај ја застапува адвокатката Јасминка Билош, која за „Јутарњи лист“ откри дека рочиштето е одложено бидејќи Северина е болна.

Зошто судијката ја тужи Северина?

„Не знам зошто сум изненадена што ова се случува, кога во оваа земја ниту жените, ниту девојчињата немаат правна заштита и поддршка за физичко силување. И самата поминав низ слично силување во Жупанискиот суд во Сплит и тоа во судската постапка за обид за одземање дете пред судијата Луција Ласиќ“, рече Северина во октомври 2019 година на прес-конференција по повод нејзината регионална турнеја „Magic Tour“.

Судијата Ласиќ беше дел од судскиот совет на Жупанискиот суд во Сплит, кој потоа одлучуваше по жалбата на Северина против одлуката на судот според која малолетниот син Александар живее со својот татко Милан Поповиќ, додека на мајката ѝ е дозволено да се гледа со синот.

Слични објави

Кои хороскопски знаци ќе пливаат во пари оваа недела: За Скорпиите зголемување на платата, за Рибите нови инвестиции

еспресо

(Фото) Јована Јеремиќ во емисија во живо ги покажа гаќите, цела Србија откри каква долна облека носи водителката!

Еспресо

„Нераскинлива судбинска врска“: Астролог ги анализира наталните карти на кралот Чарлс и кралицата Камила

еспресо

Ѓорѓе Давид се врати на местото на несреќата: Пејачот објави дека повторно заминува од Македонија

Еспресо

Почина српска пејачка по борба со ракот на 41 година: Во јануари ѝ рекле дека ѝ остануваат уште 6 месеци живот

Еспресо

(Фото) Хју Хефнер дебело платил за гробот до Мерилин Монро: „Жално е што ја искористи и нејзината смрт“

еспресо
Се вчитува....