Селма Блер покажува знаци на подобрување во борбата со мултиплекс склерозата (ФОТО)

Храбрата борба на актерката Селма Блер (47) продолжува. Поради терапијата која ја прима таа ја изгуби косата, а сега на Инстаграм се пофали дека започнала да се опоравува.

Дијагнозата за мултиплекс склерозата актерката ја доби пред година дена, а брзо после тоа откри дека првите симптоми на болеста започнале да се појавуваат уште во 2011 година, веднаш по раѓањето на синот Артур.

После откривање на фијагнозата, таа подлегна на терапија со матични клетки која покажа добри резултати во борбата со MS, а моментално со хемотерапија се обидува да го успори развојот на оваа неизлечлива болест.

Поради терапијата Селма ја изгуби и косата, а неодамна на Инстаграм се пофали дека таа започнала да заздравува и повторно да и расте коса, па објави и и фотографии со кратката фризура која ја офарба во сива боја.

View this post on Instagram

For those few interested at an in depth look at hair growth ,post chemotherapy for #hsct. I cut my hair short to transition myself and my son for impending baldness. Easy. Baldness came. I didn’t shave head to that end. Of course it fell out. Shiny. Pale dome. Nice enough. It took two months to begin regrowth And it came in fine and pale and very sparse. I shaved it. It looked too sad. For me. I let it grow back. It was patchy in color and I felt like dying it brown. Ridiculous! I really only succeeded in dying my scalp. After a week, I buzzed shorter with clippers and a few weeks later, here we are 🙌. A thinnish, patchy charcoal head. I will see how a pixie grows in. Or I will buzz again. It seems to be too much to have long hair again. So I will leave it short and grey, something I have never before wanted to do. I equated it with giving up. And maybe giving up long, brown hair, complete with time consuming and expensive highlights and lowlights isn’t necessarily a give up. Give in. Embrace. Sure. I’ll try it. Unless…some fancy pants company with a thick checkbook wants to entice me out of dye retirement. Then I will sing about the glories of processed hair! I certainly will. So, until that wished for day, enjoy the head 💋 #buzzed #saltandpepperhair #showingmyroots #thecomeback

A post shared by Selma Blair (@selmablair) on

„Еве за сите следбениви кои сакаа одблизу да видат како ми напредува растењето на косата. Се ишишав за да можам себеси и синот полека да не навикнам на тоа дека ќе бидам ќелава. Ќелавоста дојде брзо, секое влакно ми отпадна. Главата ми беше чудна, со одблесок и бледа“, напиша таа покрај фотографијата од својот темен корен во крупен план.

View this post on Instagram

Bliss. With a coffee. #snapshot

A post shared by Selma Blair (@selmablair) on

Два месеци после крајот на хемотерапијата, актерката вели дека косата повторно почнала да и расте, но не била задоволна со нејзиниот изглед, па сама ја избричила на нула. Почекала повторно малку да порасне, а потоа ја обоила во црно, бојата која ја имала поголем дел од животот.

View this post on Instagram

I do not take this for granted.

A post shared by Selma Blair (@selmablair) on

„Набргу сфатив дека враќањето на црната боја не беше добра идеа, дека таа изгледа како смеѓа на смртта“, напишала таа покрај фотографијата на која има кратка и природно седа коса сега.

„Неколку потези со ножиците и неколку недели после бричење, вака изгледам“, напишала таа.

Селма вели дека одлучила да се прилагоди на седата боја, бидејќи долгата коса моментално е преамбициозна. Поради таа причина за сега одлучила да носи кратка седа коса, за која вели дека никогаш не би се одлучила доколку болеста не ја „присилела“ на тоа.

 

Слични објави

Се сеќавате на пејачката Житарова која се пресели на Алјаска? Таа се враќа на естрадата, а денеска изгледа подобро од било кога! (ФОТО)

Им успева на сите: Рецепт за македонски ајвар, стар со децении

Igor

Лима гола во кревет со ружи кои и ги испратил милијардер, а сите се прашуваат дали има гаќички (ФОТО)

Igor

Саша Ковачевиќ само по бела крпа на себе! Една обожавателка му пиша: „Силувај ме“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Видео хороскоп за 6 август 2019, вторник

Igor

Перверзно скапо: Кајли и Крис се сликаа во приватниот авион и се пофалија со торби од 280.000 евра (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

тринаесет + десет =

Слични објави

„Врба“ на фестивалска турнеја во Европа и САД (ФОТО)

Васко Спасоски

ОСКАРИ 2020: Најпознатите глумци кои никогаш не добиле Оскар

Еспресо

Џејми Оливер: Пропаднав бидејќи не ги хранев богатите (ФОТО)

Igor

Фановите бесни поради фустанот на Кајли Џенер: Да дојдеше таква на моја свадба, ќе ѝ истурев црвено вино! (ФОТО)

Igor

Списание на БЕРЛУСКОНИ објави скандалозни фотографии од КАМИЛА ПАРКЕР-БОУЛС

Igor

Ќерката на Обама ја откажа свршувачката

Еспресо