Сè за вирусот од кој почина Мира Фурлан: Само 1% од луѓето развиваат тешки симптоми

Иако официјалната причина за смртта на Мира Фурлан сè уште не е соопштена, хрватските медиуми пренесуваат дека добиле информација од извор близок до актерката дека таа долго време боледувала од вирусот „Западен Нил“, кој и бил пренесен од заразен комарец.

Тој вирус се пренесува на луѓе и други цицачи со убод од заразен комарец, но тој не се пренесува од човек на човек. Болеста се појавува во летните и есенските месеци, а кај луѓето во 70-80 проценти од случаите поминува без симптоми.

Во околу 20% од случаите, болеста се манифестира со симптоми слични на грип, како што најчесто се треска, главоболка, истоштеност и болка во мускулите и зглобовите.

комарец

Само 1% од пациентите можат да развијат посериозна манифестација на болеста доколку вирусот го зафати централниот нервен систем и своевремено развие симптоми на менингитис или енцефалитис, односно воспаление на мозокот.

Постарите луѓе кои веќе имаат други хронични заболувања како дијабетес, хипертензија, хронично заболување на бубрезите или имуносупресивните лица се изложени на поголем ризик од заболување од оваа болест. Пациентите се третираат симптоматски и повеќето од нив се опоравуваат без трајни последици.

Овој вирус е редок во Европа, но во последните неколку години има зголемување на бројот на случаи.

Преземено од Слободен Печат.

Слични објави

Ќерката на Балашевиќ откри како поминала операцијата на татко ѝ! (ФОТО)

Igor

Карлеуша „удри“ по Анастасија: Кога ќе помислиш на мене, стани и стој мирно! (ФОТО)

Васко Спасоски

4 убавици кои пропаднаа и остареа предвреме (ФОТО)

Igor

Згодната Бјанка ужива на Сицилија (ФОТО)

Igor

Здравјето на Аријана Гранде е полошо од што се мислеше

Igor

Хелен Мирен и на 74 години знае што е мода: Со овој стајлинг таа ги воодушеви и девојките (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

15 + 20 =

Слични објави

Кралицата Елизабета држи дури шест Гинисови рекорди

Еспресо

Сите интимни детали од животот на Ким Кардашијан и Канје Вест: Чекор до развод!

Еспресо

Сестрата на Том Хенкс: Брат ми не е бог, не се чувствува најдобро

Еспресо

Санса Старк од „Игра на тронови“ е бремена: Среќни сме што ќе станеме родители!

Еспресо

Младата пејачка Лина Пејовска со впечатлив и секси изглед на MAC во Белград (ФОТО)

Васко Спасоски

Цеца има нова „ѕверка“ од 140.000 евра во својот возен парк: Такви во Србија има само 3!

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian