Почина основачот на боса-нова стилот легендарниот Жоао Жилберто

Бразилскиот музичар Жоао Жилберто, еден од основачите и легендите на стилот боса-нова чијашто песна „The Girl from Ipanema“ и по шест децении откако е снимена е многу слушана, почина на 88-годишна возрас, објави на социјалните мрежи неговиот син Жоао Марсело.

„Мојот татко почина. Неговата борба беше благородна, се обидуваше да го сочува достоинството додека ја губеше својата автономија“, напиша на Facebook Жоао Марсело за својот татко кој живееше осиромашен и осамен во Рио де Жанеиро.

Агенцијата АФП наведува дека Жилберто последните години се соочувал со здравствени проблеми и бил исклучително слаб. Според Ројтерс, музичарот починал во неговиот дом во Рио.

Слични објави

Кој хороскопски знак најмногу мастурбира, а кој глуми оргазми?

Igor

Екипата на „Медена земја“: Срамота е да чувствуваме разочарување за тоа што не освоивме Оскар

Еспресо

Британците загрижени од изгледот на принцот Филип: Кој го пушти ваков од болница? (ФОТО)

Еспресо

Идната водителка на Евровизија под голем притисок призна дека е трансродова личност! (ФОТО)

Еспресо

Пиши, препиши: Роџер Мур во Македонија умре по вторпат

Igor

Дали масажата со лажица ги отстранува брчките од лицето?

Igor

Остави Коментар

оне × два =

Слични објави

Бетмен Велит ќе стане татко: Водителката Анастасија од Алфа е бремена! (ФОТО)

Еспресо

Обожавател ѝ кажа на Селма Хајек дека има премногу ботокс, а еве што му одговори таа! (ФОТО)

Васко Спасоски

И нема рамна: Ова се најжешките фотки на Лила за ова лето (ФОТО)

Igor

Познатиот рапер Слаткар со шокантна изјава: Погледнете што НЕМА да прави кога ќе се роди неговиот наследник! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нема да ги препознаете: Каролина Гочева и сопругот Михаил во маски и ракавици упатија порака до сите нас! (ФОТО)

Васко Спасоски

ПОСЛЕДНИОТ БРАК ГО ДОВЕДЕ ДО РАБОТ: Холивудската легенда денес изгледа како бездомник, искинат и валкан на црвениот тепих (ФОТО)

Igor