34.8 C
Скопје
14:55 - 24 јуни, 2024

(ФОТО) ПЕРЕ од „НОКАУТ“ ВО СПОМЕН НА АЦО КОНГА: Огромна чест што те познавав, што дружев, што соработував со тебе!

Вчера се навршија осум години од смртта на македонскиот музичар Ацо Конга. Ацо Богдановски (роден 1960) почина на 23 декември 2013 година по долгата битка со тешка битка со карциномот. Музичарот ја почна својата приказна во групата „Макакус“, кога и се случила неговата прва средба со конгите, а подоцна беше дел и од денес популарниот состав „Нокаут“. Ацо Конга беше препознатлив лик и низ градските локали и настани каде имаше настапи со својот омилен инструмент – конгите, по кој го доби и својот прекар.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Perevski (@perrenokaut)

Неговото семејство ретко се појавува во јавноста со изјави, но неговата ќерка Срна, во една пригода изјави дека тој бил носечка улога во животот на семејството Богдановски.

„Тој имаше ведар дух, беше највесел во цело маало, на секоја дружба со наши пријатели, по одмори… Тој ја правеше атмосферата, со смислата за хумор, со ведрината“

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikola Perevski (@perrenokaut)

Во спомен на Ацо Конга, преку социјалните мрежи со емотивна објава и фотографија од убавите денови се огласи и Никола Перевски – Пере, фронтменот на „Нокаут“.

„Огромна чест што те познавав, што дружев, што соработував со тебе, што направивме нешто што речиси после 25 години се уште трае, прераснува во нешто посериозно како идеологија, став на Нокаут, се уште го одржувам бендот и вреди Ацо… а тоа што вреди, секогаш смета и е трн во око…
Tака ми зборуваше тогаш, ама бев многу млад и не те разбирав до крај што сакаше да ми кажеш…
Сега веќе да. Стари, недостасуваш и знам дека се гледаме на друго место во друго време“ – стои во опиСот на објавата на пере.

Слични објави

Ива Илинчиќ сведочи против Мика Алексиќ: Српската актерка доби голема поддршка пред судот во Белград

Еспресо

(Видео) Рада Манојловиќ се мачи да го собере бакшишот: Пејачката ги редеше парите на чинија

Еспресо

(Видео+фото) Болната Селин Дион дојде на концертот на хрватскиот музичар Стјепан Хаусер, а тој ѝ посвети специјална песна

Еспресо

Љубовен хороскоп за сите хороскопски знаци (од 24 до 30 јуни): Близнаците да заборават на минатото, Лавовите да искажат љубов со зборови…

еспресо

Бен Афлек за првпат проговори за кризата со Џенифер Лопез: „Особено ги погодува моите деца…“

еспресо

Депресивна изјава на Јелена Карлеуша: „Можеби еден ден само нема да се појавам…“

еспресо
Се вчитува....