ДУА ЛИПА ја покажа картата на некогашната Голема Илирија (ВИДЕО)

Преку видео објавено на Инстаграм, Дуа Липа ја сподели со 32,1 милион нејзини следбеници од целиот свет картата на некогашната Голема Илирија.

„На картата се гледа и името на Дарданија, која беше едно од кралствата кое владееше на оваа голема територија која денес е населена од Албанија и Косово”, пишува Газета Експрес.

Според истиот медиум, Дуа преку ова видео покажа колку е горда со нејзиното потекло.

Пејачката со албанско потекло е родена во Лондон, а потоа се вратила во Косово, каде што живеела неколку години.

Таа сега е една од најпознатите уметници во светот и во текот на месец август ќе дојде повторно во Косово за Фестивалот “SunnyHill”, организиран од самата Дуа и нејзиниот татко Дукаѓин Липа.

 

Слични објави

Долго време ја немаше во јавноста – Ќерката на Жељко Јоксимовиќ порасна во вистинска убавица (ФОТО)

Еспресо

Евровизија ја призна ГРЕШКАТА – ТАМАРА е прва според жирито (ФОТО)

Igor

Елена Велевска се РАЗВЕДЕ и со насмевка кажа: Мажи има насекаде низ светот! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Мајката на Бред Пит не може да ја поднесе Анџелина Џоли!

Еспресо

Карди Би после десет години ја „освежи“ својата тетоважа: Седум дена трпев огромни болки! (ФОТО)

Слободен Печат

ФОТО: Фустан кој знае да го носи само Северина!

Милена Ризовска

Остави Коментар