ДУА ЛИПА ја покажа картата на некогашната Голема Илирија (ВИДЕО)

Преку видео објавено на Инстаграм, Дуа Липа ја сподели со 32,1 милион нејзини следбеници од целиот свет картата на некогашната Голема Илирија.

„На картата се гледа и името на Дарданија, која беше едно од кралствата кое владееше на оваа голема територија која денес е населена од Албанија и Косово”, пишува Газета Експрес.

Според истиот медиум, Дуа преку ова видео покажа колку е горда со нејзиното потекло.

Пејачката со албанско потекло е родена во Лондон, а потоа се вратила во Косово, каде што живеела неколку години.

Таа сега е една од најпознатите уметници во светот и во текот на месец август ќе дојде повторно во Косово за Фестивалот “SunnyHill”, организиран од самата Дуа и нејзиниот татко Дукаѓин Липа.

 

Слични објави

Кој е вашиот НАЈГОЛЕМ НЕПРИЈАТЕЛ според хороскопскиот знак?

Igor

СКАНДАЛ: „Боже чувај ја од зло“ жртва на руски плагијатори (ВИДЕО)

Igor

Тоалетна хартија за 3.999 долари, гратис – дијамантски прстен!

Еспресо

Погребани Коби и Џиана Брајант: На приватната церемонија присуствувале само најблиските членови на семејството

Еспресо

Вистинско летно уживање: Ладна чорба од домати (РЕЦЕПТ)

Igor

Шерон Стоун призна зошто се соблекла гола за „Плејбој“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

десет − десет =

Слични објави

Фолк пејачката Ани Малинкова: Планински туризам ми е избор за ова лето

Еспресо

Исповед на мистериозната ќерка на Аркан: Беше внимателен кон децата, се лутеше кога се враќав доцна од ноќните излегувања! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Се уште сме фраери”: Славните актери Сталоне, Шварци и Долф со хит снимка го воодушевија светот (ВИДЕО)

Igor

Најскапи градови за живот во светот во 2020 година

Еспресо

Снимка која го освои интернетот: Жена во самоизолација најде генијален начин да го прошета кучето од балкон! (ВИДЕО)

Еспресо

Познат домаќинот на Евровизија 2020 (ВИДЕО)

Igor