26.8 C
Скопје
14:29 - 25 мај, 2024

РЕЦЕПТ: Домашен освежувач на воздух

мирис

Ви предлагаме да направите природен освежувач на воздух со свои раце, што не само што ќе и даде на просторијата арома на хармонија и удобност, туку исто така ќе биде благотворен за вашето здравје.

 За да го подготвите, ќе ви требаат:

– помал стаклен сад
– бамбусови стапчиња (обични стапчиња за ражен)
– растително масло (сончогледово, маслиново, итн.)
– есенцијално масло (едно или повеќе)

Подготовка:

– Истурете мала количина масло во стаклена тегла, додадете неколку капки есенцијално масло, количината зависи од индивидуалната чувствителност на мириси.

– Исечете ги острите краеви од бамбусовите стапчиња и израмнете ги малку. Ставете ги стапчињата во стаклена тегла (шишенцe) со исечениот дел свртени надолу (на овој начин течноста подобро ќе се апсорбира). Интензитетот на аромата, исто така, ќе зависи од количината на стапчиња, колку повеќе стапчиња – толку е посилен мирисот.

Можете да направите неколку такви ароматични тегли со различни ароми за секоја соба во куќата.

На пример, во спалната соба е корисно да се стави миризлива тегла со есенцијално масло од лаванда, во дневната соба може арома на чајно дрво, роза, лимон. Во кујната ќе одговара мирис на лимон , нане, портокал. Во бањата, еукалиптус, смрека итн.

Извор: „uspesnazena“

Слични објави

(Фото) Торта во облик на срце и розово мече: Анастасија Ражнатовиќ слави роденден во Шпанија

Еспресо

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо

Неделен хороскоп (од 27 мај до 2 јуни): Вистински момент за Близнаците, промени за Девиците, добра вест за Јарците…

еспресо

(Фото) Никола Роквиќ нападнат поради срамни изјави од минатото: „Човек има право да се промени“

еспресо

Астропрогноза за сабота, 25 мај: Убедливост за биковите, привлечност за стрелците

еспресо

Среќен викенд: Три хороскопски знаци ќе имаат многу среќа во сабота и недела

еспресо
Се вчитува....