ТАЈНИ ОРГАНИЗАЦИИ: Ги имало на наше тло и влијаеле врз историјата

Средновековниот витешки ред на Змејот, масоните, „Црна рака“, „Бела рака“, „Народна одбрана“, се само дел од тајните друштва кои биле активни во оваа област низ историјата. Биле одлично организирани, имале свои правила и работеле во заговорна тајност.

„Редот на змејот“

Се бореле за заштита на христијанските вредности

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Shoshana ⚔️ (@shoshandshield)

Витешкиот ред на змејот се формирал на 12 декември 1408 година и е основан од унгарскиот крал, подоцнежниот римски император Жигмунд Луксембуршки. Редот ги избрал Свети Ѓорѓија и Света Маргарета за заштитници, а причината за основање на редот била заштитата на христијанската Европа и вредностите од Турците. Дваесет и четири европски витези од тоа време, биле членови на првиот ред на Змејот.

Членовите биле крајно дисциплинирани и имале обврска да даваат милостина. Носеле сина кадифена наметка со златен крст, а симбол на редот бил змеј со крст на грбот и опашка завиткана околу сопствениот врат. Змејот го претставувал ѕверот од „Книгата на Откровението“, додека црвениот крст ја симболизира победата на Христос над злите сили.

„Млада Босна“

Организација која служеше како повод за Првата светска војна

„Млада Босна“ е политичко-револуционерно младинско движење составено од голем број младински револуционерни организации од БиХ, кои се појавиле на почетокот на 20 век. Целта на движењето била борба против окупацијата и анексијата на провинцијата БиХ од страна на Австро-Унгарија. На 28 јуни 1914 година, Гаврило Принцип, член на „Млада Босна“, го уби австро-унгарскиот престолонаследник, Франц Фердинанд, во Сараево. Овој настан, познат и како убиство во Сараево, ѝ служеше на Австро-Унгарија како повод за војната против Србија, која прерасна во Првата светска војна.

„Црна рака”

Во крв ја соборија династијата Обреновиќ

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nemanja Paunić (@serbianviking)

„Црна рака“ било тајно друштво, официјално основано под името „Обединување или смрт“ во Кралството Србија на 10 јуни 1910 година. „Црна рака“ дејствувала и пред тоа, извршувајќи го мајскиот удар на 29 мај 1903 година, во кој беа убиени кралот Александар и кралицата Драга Обреновиќ, што го прекина родот на династијата Обреновиќ.

Основано е од група помлади офицери, предводени од капетанот Драгутин Димитријевиќ Апис. „Обединување или смрт“ имало намера да ги обедини сите територии на Јужните Словени, особено оние во Австро-Унгарија. Според историчарите, членовите на организацијата Апис, за да се зачува што е можно повеќе тајност, не биле водени од имиња, туку од реден број.

„Бела рака”

Од тајност до премиерско место

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Slike i prilike (@slike.i.prilike)

„Бела рака“ била тајна офицерска организација во Кралството Србија, формирана како ривалска група на „Црна рака“. Нејзин водач бил Петар Живковиќ, и се верува дека овој неформален круг на офицери е основан во 1912 година. Според историчарите, организацијата имала за цел да го намали влијанието на „Црна рака“ со тоа што ќе го сврти престолонаследникот принцот Александар Караѓорѓевиќ против нив.

Со исчезнувањето на „Црна рака“ во солунскиот процес, „Белата рака“ ја презела контролата, а во 1921 година Живковиќ стана командант на кралската гарда. Во 1929 година, кралот Александар Први, со наводна поддршка на „Белата рака“, воведе диктатура, а Живковиќ беше назначен за премиер.

Извор: „Курир“

Слични објави

БИЛИ АЈЛИШ ОТКРИВА: Луѓето се плашат од големи гради, изгубив многу следбеници поради нив

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРОГНОЗИРА: Драстични промени, доаѓа вистинско лето!

Ј.К.Д

ПРИРОДЕН РЕЦЕПТ: Мед и лук за подобар имунитет

Еспресо

ИСТРАЖУВАЊЕ: Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

И. Т.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 24 СЕПТЕМВРИ: Некои разговори можат да придвижат нови интереси

И. Т.

Кој е индискиот гуру Моханџи чии следбеници се Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена

И. Т.
Се вчитува....