Апстинирањето од секс е лошо за здравјето

Ако во животот сте имале сексуални односи, а потоа сте прекинале, поподложни сте на разочарување и пад во депресија од лицата кои не го искусиле тоа. Но, во телото се случуваат и други промени кои всушност може да бидат проблеми.

Мускули

Не е вистина дека вагиналните мускули се „стеснуваат“ доколку некое време немате сексуални односи. Но, мускулите забораваат како да се опуштат при следниот однос па затоа тој може да биде малку болен и оттаму доаѓа тој мит за „стеснување“ на вагината.

 Рак на простатата

Апстиненцијата ги зголемува изгледите за еректилна дисфункција кај мажите, а честите сексуални односи можат да ја намалат шансата за добивање рак на простатата.

Имунитет

Сексуалната активност позитивно влијае на имунитетот. Луѓето кои имаат чести сексуални односи се помалку болни и имаат помала склоност кон разни инфекции.

 

Слични објави

Фудбалерот на Јунајтед поради смртта на сопругата се расплака пред камерите, а сега повторно ќе застане на лудиот камен

Igor

Како српскиот принц Ѓорѓе Караѓорѓевиќ завршил во лудница?

Еспресо

ОВАА ЖЕНА Е ПОДГОТВЕНА НА СЕ: Прво ги покажа градите, а сега отиде чекор подалеку (ФОТО)

Igor

ТАА ГО ЧИНЕШЕ БРАК: Најбогатиот човек на светот ја потврди врската со атрактивната Лорен (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп за 24 ноември: Ќе бидете расположени за љубов и за покажување емоции

Слободен печат

Комбинацијата на кафе и зелен чај го продолжува животот

Еспресо

Остави Коментар

17 − девет =

Слични објави

Пејачка стави силикони за да не се удави (ФОТО)

Igor

Бела кожа, затегнато лице и тенка половина на 62 години: Сите гледаа во сестрата на Мајкл Џексон (ФОТО)

Igor

Британските таблоиди си играат мајтап со Дара Бубамара: Пејачката кога ќе види ќе полуди! (ФОТО)

Igor

Ќе ја препознаете само по деколтето: Оваа македонска пејачка стана „блондинка“ (ФОТО)

Igor

НОВОСАДСКАТА БАРБИКА ГО КРЕНА ПРИЛЕП НА НОЗЕ: Во краток црвен фустан излезе пред повеќе од 2.000 луѓе, а ова е моментот за кој сите зборуваат! (ВИДЕО)

Igor

Среќна трудница: АНА ИВАНОВИЌ блеска со насмевка на лицето (ФОТО)

Igor