Банана торта

Состојки:

500 грама бисквити
6 банани
3 пакувања шлаг крем
200 милилитри млеко

Подготовка:

Во длабок сад ставете ги бананите на кои претходно сте им ја отстраниле лушпата и убаво изгмечете ги со виљушка. Откако ќе ги испасирате, во нив истурете ги ќесичките крем и со миксер убаво изматете ги состојките.

Откако ќе ги соедините бананите со шлаг пената, почнете со подготовка на тортата.

Во сад истурете го млекото и во него потопувајте ги бисквитите една по една.

Наредете еден ред од бисквитите во чинија за сервирање, а потоа врз нив ставете дел од претходно подготвениот фил од банана.

Постапката повторувајте ја додека имате бисквити, но и фил од банани и шлаг.

На крај, вака добиената торта, декорирајте ја по ваш избор.

Слични објави

„Либеро Бенд“ снимија нова песна, во спотот еден куп згодни девојки! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Што му прават хормоните на нашето тело? Од кортизолот расте стомакот, од естрогенот задникот

Еспресо

ИЗБЕГНЕТЕ ТРУЕЊЕ: Кое месо колку време може да стои во фрижидер и замрзнувач?

Igor

Кажи ми какво вино пиеш, ќе ти кажам каков ти е карактерот

Igor

Хороскоп за 15 јуни: Ќе се двоумите како да се поставите во еден личен, интимен однос

Еспресо

ЦАРСКА ТУРШИЈА: Рецепт за зимница со црвени ајварски пиперки

Igor

Остави Коментар

3 × оне =

Слични објави

Доктор Вело Марковски е вистински среќник: Погледнете како изгледа неговата млада сопруга! (ФОТО)

Васко Спасоски

Едноставна техника за фарбање која дава магичен резултат – Пегави шарени јајца (ВИДЕО)

Еспресо

Хороскоп за 6 јули: Организирајте го вашиот ден веднаш штом ќе се разбудите

Еспресо

Пире од компири на француски начин (РЕЦЕПТ)

Igor

Пет идеи за посен ручек на Велики петок

Igor

Се мислите што да зготвите за ручек? Наша препорака – аргентински ќебапчиња

Еспресо