19.9 C
Скопје
17:43 - 18 мај, 2022

СОЧНО ПИЛЕШКО НА ГРЧКИ НАЧИН: Рецепт кој стана хит на Пинтерест

Пилешкото може да се подготвува на бројни начини и секогаш е вкусно, сепак овој рецепт е вистински хит на Pinterest, прегледан над 600.000 пати. Пробајте го и вие.

Од намирници потребни се:

За пилешкото месо – 900 грама пилешки гради, 50 мл маслиново масло, 70 мл свежо цеден лимонов сок, 3 лажици исечкан лук, 1 лажица вински оцет, 1 лажица оригано, 70 мл јогурт, сол и црн пипер по желба.

Намирници за салатата од краставица – 2 свежи краставици, 70 мл лимонов сок, 2 лажици маслиново масло, 1 лажица вински оцет, 1/2 лажица исечкан лук, 1/2 лажица оригано.

Намирници за остатокот од оброкот – 300 грама ѕаѕики сос, 600 грама кафеав ориз, 600 грама чери домати, 100 грама кромид исечкан на кругови.

Подготовка

Во поголема пластична ќесичка направете миринада за пилешкото од маслиново масло, лук, лимонов сок, вински оцет, оригано, грчки јогурт, сол и црн пипер. Се добро измешајте па додадете ја смесата на пилешкото месо. Оставете пилешкото да отстои во мирандата најмалку половина час, а идеално би било преку ноќ во фрижидер.

Извадете го пилешкото од маринадата, испржете го на умерена температура, и ставете го настрана.

Сварете го кафеавиот ориз според упатството на пакувањето.

Направете салата од краставици. Измијте ги чери доматите и преполовете ги, а кромидот исечкајте го на кругови.

Добар апетит!

Слични објави

Љубовта ќе им цвета во јуни: Ова се највљубените и најсаканите хороскопски знаци на почетокот на летото

Еспресо

Испечете меко, сочно и ароматично пиле: Неколку важни чекори и тајни зачини при подготовката

М.Р.

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо
Се вчитува....