18.8 C
Скопје
19:56 - 5 октомври, 2022

Трамп под истрага за шпионажа, тој објаснува: „Тоа се декласифицирани документи“

Поранешниот претседател е под истрага за три кривични дела, од кои првото се припишува на законот за анти-шпионажа, потоа за уништување или прикривање на доверливи документи и на крајот за незаконско одземање на владини документи. 

Повреда на Законот за шпионажа, уништување или прикривање на доверливи документи, попречување на истрагата. Ова се трите тешки обвиненија за кои Трамп е под истрага од ФБИ и кои го мотивираа упадот на федералните служби во вилата на Трамп во Мар-а-Лаго. Обвиненијата, долги три страници, не прецизираат кои „строго тајни“ документи ги незаконски ги зел поранешниот претседател на крајот од неговиот мандат во Белата куќа. Вчера,  „Вашингтон пост“ објави дека веројатно станува збор за документи за нуклеарно оружје. Документи означени со иницијалите „TS / SCI“, кои укажуваат на едно од највисоките нивоа на тајност во американската влада.

Федералните служби одзеле 11 папки, 20 кутии со документи и фотографии, а меѓу документите има и материјал за Емануел Макрон означен со зборовите „француски претседател“.

„Како прво, сето тоа беше декласифицирано. Второ, не им требаше ништо. Тие можеа да ги добијат кога сакаа без да се вклучат во политика и да упаднат во Мар-а-Лаго“, пишува Трамп на својата социјална мрежа Truth за документите што ги одзеле агентите на ФБИ за време на претресот во Флорида, пренесува раињуз.

Што може да се случи со тајкунот во овој момент не е јасно. Злосторствата за шпионажа и присвојување на „строго доверливи“ документи кои потенцијално можат да ја загрозат безбедноста на САД и другите земји се сериозни. Но, останува да се докаже дали тие биле извршени од поранешниот претседател и на кој степен на сериозност. Според некои аналитичари, Трамп ризикува да добиее децении затвор, според други може да се извлече со финансиска казна.

Слични објави

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо

Откриен мотивот за тепачката на Северина со сестра ѝ? Маријана се налутила за препишан имот

еспресо
Се вчитува....