18.8 C
Скопје
19:49 - 5 октомври, 2022

Личниот живот на Мерјем Узерли: Нервни сломови поради момче измамник, нова љубов и второ дете

Мерјем Узерли може да се пофали со одлична кариера и атрактивен изглед, но во личниот живот таа долго време немаше среќа: актерката неколку пати беше „изгорена“ во љубовните врски. Дури во 2020 година, ѕвездата призна дека го нашла совршениот придружник, но не го откри неговото име.

Мерјем Узерли е феноменална актерка. Всушност, таа само со една главна улога стана светски позната, Хурем Султан во турската ТВ серија „Величествениот“. Токму со оваа улога таа истовремно стана и секс симбол на Турција.

Сепак, биографијата на уметницата никогаш не била лишена од црни дамки. Нејзиното заминување од „Величествениот“ се претвори во скандал, а бурните романси се покажаа како неуспешни.

Девојка од Германија

Мерјем е родена во големо семејство: има двајца постари браќа и една сестра. Таткото на идната актерка е Турчин, а нејзината мајка е Германка. Подоцна, ѕвездата рече дека уште од детството ги апсорбирала двете култури, а тоа во голема мера влијаело на нејзината перцепција за светот.

„Моите детски години ги поминав во куќа со градина, каде што секогаш имаше забава и беше многу бучно. Имавме и мачка, свиња и зајак. Од самиот почеток постоеше доверлив однос меѓу родителите, тие секогаш разговараа за секој проблем. Сите одлуки беа донесени заеднички, секогаш наоѓаа компромис. Мајка ми е силна, брза жена, но природната чувствителност и нежност на татко ми ги измазнуваа конфликтните ситуации. И можеби затоа, на прв поглед, може да изгледа дека татко ми не е типичен Турчин“, рече глумицата.

Узерли како дете била повлечена. Поголемиот дел од времето го поминувала сама, без привлекување внимание на себе. Тежок удар за Мерјем беше ненадејната болест на нејзината мајка. Кога идната ѕвезда сè уште била на училиште, на мајка и ѝ бил дијагностициран рак.

„Мама храбро се бореше со болеста, помина неколку месеци во болница, изгуби 38 килограми. Лекарите рекоа дека и останале најмногу два месеци. Живеев во болница, до нејзиниот кревет ми ставија кревет, одев на училиште преку ден, па пак доаѓав кај неа. И се случи чудо, мајка ми се подобри “, уметницата подоцна ги сподели своите спомени.

Родителите отсекогаш биле сигурна поддршка за Узерли. Уште во младоста, Мерјем јасно одлучила дека сака да биде актерка, а нејзината мајка и татко ја поддржале во овој потфат.

По напуштањето на училиштето, таа влезе во драмското студио Фресе во Хамбург и почна да оди на аудиции. Изненадувачки, малкумина обрнаа внимание на светлата девојка со необичен изглед. Затоа Мерјем Узерли во првите години од својата креативна кариера се задоволуваше со снимање кратки филмови и со работа во театар.

До 2011 година, глумицата не постигна голем успех во професијата. Таа продолжи да игра во Германија, но во исто време бараше проекти во други земји. Во меѓувреме, во Турција продуцентите беа во потрага по совршена актерка за улогата на Роксолана. Уште тогаш беше јасно дека „Величествениот“ ќе стане хит, па кастингот беше масовен.

Узерли добила покана од Јусуф Тимур Савџи да учествува на аудиција и неочекувано ги пленила сите присутни. Подоцна, Узерли во едно интервју изјави дека никогаш не размислувала за кариера во Турција. Таа се чувствуваше како Германка и работеше во Берлин, но животот испадна поинаку.

Величествениот е уникатен проект поради неколку причини. Прво, благодарение на него, во многу земји се појави култ кон турските ТВ серии. Второ, сите актери кои работеа на мелодрамата станаа суперѕвезди. А сепак, најголем дел од вниманието беше насочено кон Мерјем.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Meryem Uzerli (@meryem_myworld)

Роксолана може да се нарече лик од соништата. Силна и самоуверена жена која успева да го освои најавторитетниот политичар на своето време. Во текот на развојот на заплетот, хероината Мерјем се бореше со интриги, а после тоа таа самата создаде стапици за своите ривали.

Надвор од сетот, глумицата ја чекаше јавно обожавање. Узерли беше буквално идолизирана во Турција, иако на многумина не им се допаѓаа нејзините ставови. За локалните муслимани, однесувањето на слободољубивата Германка беше чудно, но самата Мерјем не сакаше да го промени својот вообичаен начин на живот.

Во исто време, работата на серијата беше многу исцрпувачка. Секоја епизода од „Величествениот“ траеше час и половина, па креаторите заедно со глумците мораа да поминуваат денови на сетот. До мај 2013 година, Мерјем почнала да „полудува“ од копнежот по своето семејство, па еден ден едноставно побегнала од Турција.

„Дури сега, по седум години, можам мирно да зборувам за тоа. Морав да го напуштам снимањето бидејќи почнав да се чувствувам како робот. Се обидов да бидам совршена и совршено да си ја работам работата. Но си реков: „Мерјем, ти си машина и ќе ја завршиш оваа работа“. Се чувствував виновна и емоционално исцрпена. Имав нервен слом, но благодарение на поддршката на најблиските, успеав “, рече ѕвездата во едно интервју.

Секако, заминувањето на Узерли беше повод за гласен скандал. Актерката беше обвинета за ароганција, а продуцентите ѝ се заканија со креативен заборав. Само неколку месеци подоцна невремето малку стивна. „Величествениот“ заврши без учество на Мерјем, а самата глумица повторно почна да добива покани за турски ТВ-емисии.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Meryem Uzerli (@meryem_myworld)

Гласни романси на најсексапилната актерка во Турција

Дури и за време на снимањето на „Величествениот“, на Мерјем почна да ѝ се припишува врска со нејзиниот партнер на екранот Халит Ергенч. Фановите  веруваа дека е едноставно невозможно да се игра таква страст и емоционална приврзаност. Самиот Халит многупати ги демантираше гласините, изјавувајќи дека ја сака само својата сопруга.

Како што се испостави, за време на снимањето, на ѕвездата и се допадна сосема поинаков човек. Испадна дека тоа е Озан Ѓувен. „Ова чувство не ме напушти до сега. Во сцените со бакнежи, опуштена сум само ако мојот партнер е Гувен“, сподели глумицата.

Се уште не се знае дали актерите имале вистинска романса или се било ограничено на флерт. На еден или друг начин, на крајот на 2012 година, Мерјем започна да се забавува со бизнисменот Кан Атеш. Љубовниците дури требало да се венчаат, но подоцна дошло до кавга меѓу нив. Од Турција Узерли побегна веќе со статус на слободна жена.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Meryem Uzerli (@meryem_myworld)

Какво беше изненадувањето на фановите кога се покажа дека Узерли е бремена! Во 2014 година, глумицата роди ќерка, која ја именуваше Лара.

По љубовното фијаско, таа внимателно го криеше личниот живот, но понекогаш информациите за нејзините романси сè уште протекуваа во печатот. Така, на почетокот на 2020 година турските медиуми објавија за врската помеѓу Мерјем и Чаглар Ертугрул. Упатените уверуваа дека Мерјем Узерли и Чаглар се запознале на сетот во Хрватска. Чувствата меѓу нив беа толку силни што глумецот дури и ја откажа венчавката со својата долгогодишна љубовница. Точно, немаше потврда за тие гласини.

Но, што е со Атеш, кој иако се разведе од актерката, остана татко на нејзината ќерка? Мерјем призна дека првично не била подготвена за сериозна врска, а кога забременила, тој инсистирал на абортус. Дали вреди да се додаде дека бизнисменот не учествувал во воспитувањето на Лара? Покрај тоа, Кан имаше сериозни проблеми со законот: уште во 2015 година беше ставен на црна листа поради измама. Самата Узерли стана жртва на измамник, инвестирајќи 400 илјади долари во едно од неговите сомнителни претпријатија. Па, полицијата и даночните власти се уште трагаат по криминалецот.

„Ужасно се срамам што тој е татко на мојата ќерка. Многу ми е жал за се. Тој никогаш повеќе нема да ја види Лара “, своеврмено глумицата ги сподели нејзините чувства.

Скандалите на легендарната Роксолана

„Величествениот“ имаше такво влијание врз главите на луѓето што години подоцна Мерјем продолжува да биде интересна за публиката. Самата актерка од самиот почеток се обиде да се дистанцира од споредбите со Роксолана. Затоа често ја менуваше бојата на косата, а во одреден момент дури и се зафати со „подобрување“ на својот изглед.

Некаде во 2016 година, публиката одеднаш забележа дека Мерјем многу се променила. Нејзините усни пораснаа, а јаготките и станаа поостри. Наскоро низ светот се проширија гласини за страста на Узерли за пластичната хирургија. Актерката, пак, покажуваше низа противречности: или категорично ги демантираше гласините, или одеднаш се сликаше во ординацијата на хирургот.

Таман гласините се смирија, откако се смири и самата таа, хејтерите излегоа со нова гласина, според која глумицата е поврзана со светот на ескорт. Но, никогаш немало потврда за ова. Самата ѕвезда во едно интервју изјави дека заработува исклучиво благодарение на нејзината креативна професија. Според Мерјем, таа никогаш немала чудесни хонорари.

„Отворив сметка само за Лара. Ова е мојата единствена инвестиција, нема други. Освен тоа, имам само еден стан. Секое утро станувам околу седум часот. Појадувам со ќерка ми, ја носам на часови, а потоа го чистам станот и готвам. Значи нашиот живот во Германија е сосема нормален “, нагласи ѕвездата.

Нова љубов и раѓање на второ дете

Во септември 2020 година, Мерјем ги воодушеви обожавателите со веста за нејзината бременост: се покажа дека ѕвездата е веќе во четвртиот месец. Секако, најмногу од сите обожаватели на талентот на турската ѕвезда ги интересираше кој е таткото на детето, но актерката заклучи дека среќата бара тишина.

„Сега не сум сама. Има некој во мојот живот… вљубена сум! Тој е Американец. Тој се пресели во Германија од САД кај мене и Лара. Штом почувствувам дека сум подготвена, ќе се омажам. Но, ние сега живееме во пандемијата на коронавирусот. Затоа не сонувам за свадба со 20-30 маскирани гости. Подоцна, ќе видиме како ќе биде “, ѕвездата накратко го опиша својот статус.

На 8 јануари 2021 година, уметникот ја роди својата втора ќерка, која ја нарече Лили Кои. За разлика од Кан Атеш, новото момче не ја одби одговорноста, туку директно учествуваше во воспитувањето на наследничката, покрај тоа, тој се дружи со Лара и не ја спречи Мерјем да ја напушти глумата.


„Никогаш не сум се чувствувал вака. Ова е мир, желба да се живее одмерен, здрав живот и да се ужива во секој момент. Сакам и сум сакана. Љубовта е таа што ми дава чувство на смиреност и рамнотежа. Љубов кон мојот човек, деца, роднини “, призна глумицата.

Нова убавина дојде и на планот на кариерата: Мерјем работеше на проектот на Алп Камбер „Убав сон“, во кој, според гласините, првично требаше да глуми Џулија Робертс. Оваа пролет Узерли најави една важна серија. „Имам проект од 10 епизоди за дигитална платформа. Тоа ќе биде одлична работа и ќе глумам одличен карактер. Ќе започнеме со снимање во септември. Така, мислам дека серијата ќе биде прикажана следната година “, сподели Мерјем во едно интервју.

 

Слични објави

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо

Откриен мотивот за тепачката на Северина со сестра ѝ? Маријана се налутила за препишан имот

еспресо
Се вчитува....