Непроспана ноќ? Еве како да го преживеете следниот ден

Само една непроспана ноќ е доволна за целосно да ги намали продуктивноста и менталните способности. Иако ви се чини дека ќе полудите, добра вест е дека има начин да го преживеете денот.

Обидете се да го надмудрите своето тело на следниве начини:

1. Променете ја перцепцијата

Почнете од тоа што ќе се убедите себе дека сте способни да го преживеете денот, наместо да се жалите колку ви се спие. Обидете се со позитивна мисла и ќе заборавите на уморот.

2. Држете се до зацртаниот план

Не отстапувајте од своите рутини. Ако вообичаено прво пиете кафе, па проверувате мејлови, направете го тоа и сега. Доколку го смените вообичаениот ред на нештата, дополнително ќе го збуните веќе „вознемиреното“ тело.

3. Изедете здрав појадок

Наместо бурек или сендвич, одберете салата, омлет или тестенини со зеленчук. Потребна ви е енергија за да можете да компензирате за изгубениот сон. Никако не посегнувајте по енергетски житарици или спортски пијалаци, бидејќи нивниот ефект е краткотраен.

4. Пијте доволно вода

Уморното тело побрзо ги троши резервите на вода и ве прави да се чувствувате дехидрирано. Освен што ќе пиете вода, потребно е да внесете и овошје или зеленчук богати со вода. Избегнувајте газирани сокови или солени супи, а испијте ја количината кафе која ја пиете и вообичаено.

5. Вратете го редот во спиењето

Откако го завршивте делот со продуктивноста, немојте веднаш да си легнете да спиете. Почекајте да дојде вечер, за да си легнете. Доколку спиете попладнето, повторно ќе го нарушите циклусот на спиење.

Слични објави

Дознајте што може да ви направи еден алкохолен пијалок дневно

Igor

Mind detox: Време е за одмор од токсичните пријатели

Igor

Намирници со повеќе протеини

Igor

Што се крие во шолјата за кафе?

Igor

Оваа подла болест зема замав: Обрнете внимание на следниве симптоми

Igor

Откријте го каменот додека не ги оштети бубрезите

Еспресо

Остави Коментар

1 × 2 =

Слични објави

НИКОГАШ НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ: Ова се знаци дека имате полицистични јајници

Igor

Ако имате проблеми со акни и со мозолчиња, избегнувајте ги овие намирници.

Igor

4 природни лекови за парадентозата: Спасете ги своите заби на време!

Еспресо

Зелен шејк кој ќе ви го исчисти телото

Igor

Што сè треба да јадат веганите за да останат здрави?

Igor

Десет алкални намирници за здравје на целото тело

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian