Научниците докажаа – оваа крвна група најдобро го поднесува стресот

Многу е важно да знаете која крвна група сте, затоа што таа може да „каже“ многу за вас и за вашите склоности кон одредена болест, но и за тоа како го поднесувате стресот и како да се ослободите од него.

Научно е докажано дека луѓето со крвна група А најлошо го поднесуваат стресот. Тоа е затоа што имаат повисоко ниво на кортизол во крвта, хормон одговорен за чувство на стрес, што значи дека се повеќе подложни на стрес од луѓето со други крвни групи.

Физичката активност е еден од начините за ослободувањето од стресот, а луѓето кои што имаат крвна група А мора да вежбаат.

Луѓето со крвна група нулта, според истражувањата, најдобро поднесуваат такви ситуации, но исто така им треба помош од телото да го исфрлат хормонот кортизол. Во тоа најмногу ќе им помогнат енергични вежби што ќе го исфрлат нивото на стрес.

На луѓето со крвна група Б најмногу им одговара јога и други поблаги облици на вежбање, додека поединци што имаат крвна група АБ најдобро функционираат кога нивната дневна рутина е во рамнотежа, без преголеми осцилации.

Слични објави

Смирете ја кашлицата со морков, еве како да направите домашен сируп

Igor

Домашна супа која е вистински терминатор за грип и настинки

Еспресо

Жена феномен – Родена да ги забавува луѓето и можеби нема да победи во шоуто, но ќе биде инспирација за многумина (ВИДЕО)

Еспресо

Емотивна порака на актерката Јелена откако пристигна дома со наследникот Јаков! (ФОТО)

Васко Спасоски

Испијте ја оваа мешавина 20 минути по оброкот и ќе согорите половина од калориите

Igor

Најбараниот и најскап зачин во светот има бројни лековити својства и вреди за секоја пара

Еспресо

Остави Коментар

14 − 1 =

Слични објави

Најслатките изданија од малата бунтовна принцеза Шарлот: Убавината и шармот ги наследила од мајка и, а бунтовноста од… (ФОТО)

Еспресо

Скопјанецот Андреј ќе патува за Перу да ја претставува нашата земја на избор за убавина! (ФОТО)

Васко Спасоски

За што сè можете да го користите медот

Igor

Никогаш не исфрлајте ги во целост јаглехидратите од исхраната

Igor

Имате дилема каде да летувате во нашата земја? Ова се топ 3 дестинации по препорака на Елена Велевска (ФОТО)

Васко Спасоски

ЧУДО ОД ПИЈАЛАК: Смирете го воспалението на синусите за неколку секундни

Igor