3.8 C
Скопје
20:32 - 5 декември, 2023

(Видео) „Ти не си ми мајка, излези“: Јелена Ѓоковиќ зборуваше искрено за родителството

Јелена Ѓоковиќ, сопругата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и директорка на фондацијата „Новак Ѓоковиќ“, гостуваше во емисијата „Кец на једанаест“ на телевизија К1, заедно со психотерапевтката Смиљана Грујиќ. , а во таа прилика зборуваше за родителството, грижата за децата, но и за нејзиното искуство и ситуации кои ги доживува како мајка на еден син и една ќерка.

Таа често разговара за својот приватен живот и начинот на кој ги воспитува Стефан и Тара, а во емисијата „Кец на једанаест“ нејзините овожаватели добија сосема нов увид во животот на нејзиното семејство.

На прашањето како може родителот во модерното време да биде авторитет, да му биде пријател на детето, да може да му ја каже вистината во време кога сите лажат, Јелена вели дека се наоѓа во ситуации каде што можела да постапи многу подобро. Таа смета дека тоа се многу добри моменти, кога нејзините деца ја ставаат на свое место.

„Не знам. Мислам дека има многу мислења и теории. Дали некогаш сме виделе навистина среќен човек? Да речеме, ќе го следиме неговиот пример. Некој ни кажува за среќа, но сите сме некако краткорочни среќни, задоволни сме со некои мали нешта, додека големите работи многу кратко. Ме поврзуваат со различни приказни, за овие гуруа, па сега се стремиме кон некои од овие решенија, свети места. Немам одговор, а јас барам. Искрено и јас поставувам прашања бидејќи сите овие работи што ги учам ќе се појават на дело кога моите деца ќе дојдат во таа ситуација да бидат носители на општеството. Дали моите деца ќе кажат дека имаат траума? И тоа како, затоа што и јас не сум совршен родител и се наоѓам во многу ситуации во кои можев многу подобро да постапам. Мислам дека тоа се многу добри моменти, кога децата всушност ме ставија на мое место.“, објаснува Јелена.

Таа откри и дека често не се согласува со ќерката поради нејзиниот карактер, а потоа објасни една непријатна ситуација за неа.

„Се скаравме пред спиење, бидејќи таа не сака да легне кога ќе ѝ кажам да спие. Не ми се допаѓа тоа, бидејќи тоа е рутина и знаеме кога да одиме да спиеме и сега јас треба да ја бркам. Тогаш таа намерно ги облече ролерките и почна да вози низ куќата. Во мојата глава неприфатливо е да вози ролери дома. На крајот седевме и таа ми рече: ‘Ти не си ми мајка, излези од бањата’, откако и реков да ги измие забите“, раскажа Јелена.

Слични објави

Пристигнува „Недеља“: Објавен датумот на премиерата на филмот за Џеј Рамадановски

Еспресо

И Горан Бреговиќ се прости од Владо Правдиќ: „Тој беше единствениот фин дечко меѓу нас“

Еспресо

Ален Исламовиќ погоден од смртта на Владо Правдиќ: Се прости од колегата

Еспресо

(Фото) Запознајте ја најбогатата Босанка, „тешка“ е 300 милиони евра, роди на 51 година

Еспресо

(Видео) По концертот на Александра Пријовиќ во Загреб сите паѓаа како покосени

Еспресо

Џулија Робертс се огласи за смртта на Метју Пери: Доживеале голема љубов, а еве што кажа за трагедијата

Еспресо
Се вчитува....