16.8 C
Скопје
01:33 - 26 мај, 2024

Рускиот нобеловец Дмитриј Муратов го продава нобеловиот медал на аукција: ПАРИТЕ ОДАТ ЗА УКРАИНА

Новинарот Дмитриј Муратов, директор на „Новаја Газета“, одлучи да ја продаде својата вредна награда за да собере средства за украинското население. Тој застана на страната против владата на Путин, која ја ограничува слободата на изразување и ги фаворизира лажните вести за војната.

Во 2021 година Дмитриј Муратов ја доби Нобеловата награда за мир, заедно со Марија Реса, „за нивните напори да ја заштитат слободата на изразување, што е предуслов за демократија и траен мир“. И сега рускиот новинар одлучи да го продаде на аукција медалот, симбол на признание, за да му помогне на украинското население, кое беше на удар на Русија во изминатиот месец.

Муратов е уредник на Новаја Газета, главниот опозициски весник на режимот на Владимир Путин. Токму преку страниците на весникот јавно ги објави своите намери:

„Што можеме да направиме: да престанеме да пукаме, да размениме затвореници, да ги вратиме телата на загинатите, да обезбедиме хуманитарни коридори и помош. Помош за мирните бегалци, ранетите и болните деца на кои им е потребна итна грижа. „Новаја газета“ и јас решивме да го донираме медалот за Нобеловата награда за мир за 2021 година на Украинскиот фонд за бегалци. Веќе ги има повеќе од 10 милиони“.

Така, покрај тоа што го донира својот медал за собирање средства за Украина, Дмитриј Муратов уште еднаш зазеде страна против владата на неговата земја, Русија, повикувајќи на прекин на огнот и организирање хуманитарни коридори за помош на бегалците, и Русите и Украинците, невините жртви на војната. Дополнително, како што направи многу пати во минатото, новинарот го осуди новиот закон наметнат од Путин, кој ја спречува слободата на изразување,

Слични објави

Јелена Карлеуша „за коси“ ја фати Северина: „Не ме интересира ништо поврзано со Душко“

еспресо

Се огласи отуѓениот сопруг на Јелена Карлеуша: Еве зошто Душко ѝ се јавил на Северина

еспресо

Соседите откриваат какво е семејството на Јована Јеремиќ: „Малку се чудни…“

еспресо

Сè што се знае за ракот на Кејт Мидлтон: Нема да се врати до крајот на годината

еспресо

(Фото) Торта во облик на срце и розово мече: Анастасија Ражнатовиќ слави роденден во Шпанија

Еспресо

Синот на Драгана Мирковиќ размислува за селење во Белград: „Тука веќе никој не верува во Бога“

еспресо
Се вчитува....