39.8 C
Скопје
16:24 - 19 јули, 2024

Познатиот српски фолкер има дури три пензии: Само од Германија на неговата сметка месечно легнуваат по 1.600 евра

Српскиот фолкер Миле Китиќ исто како и неговата колешка Лепа Лукиќ зема дури три пензии. Тој во една прилика откри колку пари месечно добива од стекнатите пензии.

– Веќе сум во пензија седум години. Имам голема пензија. Босанска 62 евра, кога живеев во Сараево, плаќав пензиско и социјално осигурување. Имам и овде 70 евра, може да се собере за ручек. Се шегувам, платив минимум само за да имам здравствено осигурување. Имам мала сума и германска пензија, но ако не сум се организирал остатокот од мојот живот да го поминам мирно, тогаш треба да ме убијат. Пејам педесет години, се утепав пеејќи, ако не сум успеал да зачувам нешто, тогаш ништо не сум направил. Не заработив милиони, но имам доволно за да живеам безгрижно до крајот на мојот живот. Дури и Елена… Не ѝ треба автомобил или стан, има се – изјави еднаш Миле Китиќ за локалните медиуми.

Инаку, Миле не ја спомна сумата што ја добил од Германија, но како што претходно откри „Курир“ таа изнесува сури 1.600 евра.

Миле Китиќ наводно почнал да плаќа данок во Германија во 1994 година бидејќи само така можел да добие работна виза за цела Европа, не сметајќи дека еден ден ќе има дополнителна корист од тоа. Плаќал давачки паушално, што е околу десет илјади евра годишно во Германија.

(Фото) Синот на Брена, Виктор Живојиновиќ е вљубен до уши: Со убавицата Софија на одмор

Слични објави

(Фото) Јелена Карлеуша со шокантна објава за куче претепано до смрт: „Барам итна реакција“

еспресо

(Видео) „Жено, побарај помош!“ Ана Николиќ повторно шокира, во долна облека шета по улица!

Еспресо

(Фото) Ела Дворник топлес и во танга: Какви брутални фотографии

Еспресо

Контроверзниот Десингерица: На жена ми ѝ пречи кога им плукам на луѓето во уста, но мене тоа ме прави среќен

Еспресо

Принцот Хари ќе објави нов „сензационален материјал“ во нова книга: Има што да раскаже за серија книги

еспресо

(Фото) Жељко Бебек настапува со синот кој „растура“: Сакам да ме „прешиша“ на сцена

еспресо
Се вчитува....