14.8 C
Скопје
02:29 - 28 септември, 2023

Попоски: Доаѓа вистинска есен во Македонија, еве кога

Под влијание на влажен и значително постуден воздух од север, од утрешната ноќ, а особено во понеделник времето во Македонија ќе биде претежно облачно и многу посвежо со пад на температурите дури за околу 10 степени во споредба со сегашните. Ќе има и повремени локални врнежи од дожд, но ќе дува и засилен ветер од северен и од североисточен правец.

Локално пак ќе биде и нестабилно со пороен дожд, грмежи, и исто така со засилен северен ветер.

Потоа од вторник следува период на променливо облaчно и свежо време, особено наутро, а ќе има и појава на сончеви периоди. Ќе дува северен ветер кој повремено ќе засилува на интензитет, а ќе има услови за слаб локален дожд.

Во Скопје и околината исто така особено во понеделник ќе има појава на повремен дожд. Ќе дува засилен ветер од северен правец. Температурата осетно ќе се намали.

Максималните дневни температури во понеделник ќе се искачуваат во интервалот само од 15 до 23. Утрата во текот на следната седмица ќе бидат особено свежи со минимални температури кој понекаде ќе е спуштаат и под 10 степени, со што ве советуваме доколку излегувате рано наутро, со вас задолжително да си понесете потопла облека.

Есента и студеното време полека ни доаѓааат. Со слични анализи излегоа и нашите колеги (балканските метеоролози). Тие најавуваат се постудено време и надоаѓање на вистинската есен. Од друга страна пак, западна и северозападна европа се на удар на нов топол бран и многу високи температури на воздухот, но тие нема да стигнат кај нас – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....