18:20 - 20 април, 2024

Почина Вера Свобода, пејачка на народна и староградска музика во Југославија

Хрватската пејачка на забавни, народни и староградски песни, Вера Свобода, почина на 88-годишна возраст, потврди нејзината ќерка за медиумите.

Свобода е родена во Осиек на 15 август 1936 година. Детството и основното училиште ги поминала во Миклеуш. Учела во музичкото училиште „Фрањо Кухач“ во Осиек. Студирала и дипломирала англиски јазик на Педагошката академија во Осиек. Почна да пее во родниот град на Радио Осијек, а во театарски претстави веќе на 16 години.

Таа беше една од најголемите музички ѕвезди во седумдесетите во поранешна Југославија. Во Кроација рекордс (поранешен Југотон) снимила петнаесет „лонг плеј“ плочи, пет ЦД-а, дваесет касети, а за потребите на ХРТ повеќе од 300 народни, старовремени и забавни песни.

Таа доби бројни награди и признанија. Добитничка е на државната награда Орден на Хрватска Даница со ликот на Марко Марулиќ за нејзиниот придонес во културата. Во 2022 година ја доби наградата Порин за животно дело.

Слични објави

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Неделен хороскоп, од 22 до 28 април: Среќно небо за Овните, добра вест за Лавовите, љубовни искри за Водолиите…

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо
Се вчитува....