33.8 C
Скопје
14:18 - 24 јуни, 2024

Мерлин Монро и Лоренс Оливије не се поднесувале: Никогаш не му простила што ѝ рекол да биде секси (ФОТО)

Англискиот актер Лоренс Оливије целиот свој живот важеше за „шмекер“ на светската театарска и филмска сцена.

Profimedia

Веќе кон крајот на 20-те години на минатиот век, започна да ниже професионални успеси. Главно избираше сериозни, често трагични ликови. Неговите театарски улоги Ричард Трети, Едип, Отело, Шајлок во „Венецијански трговец“ и многу други, на извесен начин поставија глумачки стандард во Британија, кој многумина се обидоа да го достигнат.

YouTube/Printscreen

Во филмот се прослави со улогите на ликовите во овие остварувања: „Оркански височини“, „Ребека“, „Мачка на жежок лимен покрив“, „Кралот Лир“, како и во трилогијата на шекспировите филмови „Хенри Петти“, „Хамлет„ и „Ричард Трети“.

Profimedia

Меѓутоа, на снимањето на филмот „Принцот и танчерката“, кој самиот тој го режираше и ја играше главната улога, често се расправал со Мерилин Монро. Иако добро ја започнале соработката, до крајот на ова снимање Оливије и Монро се презирале. Поедини извори тврдат дека тие „вистински се мразеле“.

Всушност, Монро секогаш доцнела на снимањата, се однесувала неодговорно и никогаш не изустувала ниту една реченица пред да се консултира со својот тренер за глума.

Оливије дури во еден момент ѝ рекол: „Обиди се да бидеш секси“, а таа никогаш не му го простила тоа.

Покрај сето ова, филмот подоцна добил позитивни критики и финансиски солидно поминал.

Две години подоцна, сличен проблем со Монро имал и Тони Кертис на снимањето на филмот „Некои тоа го сакаат тоа жешко“.

Слични објави

(Видео) Рада Манојловиќ се мачи да го собере бакшишот: Пејачката ги редеше парите на чинија

Еспресо

(Видео+фото) Болната Селин Дион дојде на концертот на хрватскиот музичар Стјепан Хаусер, а тој ѝ посвети специјална песна

Еспресо

Љубовен хороскоп за сите хороскопски знаци (од 24 до 30 јуни): Близнаците да заборават на минатото, Лавовите да искажат љубов со зборови…

еспресо

Бен Афлек за првпат проговори за кризата со Џенифер Лопез: „Особено ги погодува моите деца…“

еспресо

Депресивна изјава на Јелена Карлеуша: „Можеби еден ден само нема да се појавам…“

еспресо

Астропрогноза за понеденик, 24 јуни: За биковите профит, стрелците ќе излезат од зоната на удобност

еспресо
Се вчитува....