5.8 C
Скопје
05:28 - 4 март, 2024

Кејт Бланшет и украинската активистка Олена Шевченко се најдоа на листата на жени на годината на Тајм: Еве кои се другите „исклучителни лидерки“

Американскиот Тајм избра жени на годината – 2023.

Неодамна престижното списание објави листа на својата веб-страница. Во него беа вклучени 12 познати жени, „извонредни лидери кои го користат својот глас за да се борат за порамноправен свет“.

Тајм го забележа брилијантниот портрет на Кејт Бланшет и на диригентката Лидија Тар и нејзината работа како амбасадор на добра волја на УНПО за бегалци. Според Тајм, Бланшет е свесна дека еден глобален проблем е поврзан со друг и е загрижена за климатската криза. Кога актерката раководеше со Сиднејската театарска компанија, таа успеа да го намали отпадот поврзан со производството на костими и на сетовите.

Украинската ЛГБТ активистка Олена Шевченко, основач на Женскиот марш и лидер на Инсајт, јавна непрофитна организација за поддршка на жените, е меѓу жените извонредни лидери на Тајм. Според Тајм, таа станала една од најпрепознатливите активисти за човекови права во Украина, а била нападната седум пати во последните пет години.

24-годишната пакистанска еколошка активистка и активистка за човекови права, Ајша Сидику, доби признание за нејзините напори да основа младински фонд за климатска правда, како и за помагањето на активистите за заштита на животната средина да добијат правна помош.

На списокот се најде и 37-годишната фудбалерка Реин Меган Рапино. „Највидливиот член на тимот кој освои две светски првенства. Рапино водеше движење кое беше поддржано од играчи од други земји, вклучувајќи ги Канада и Шпанија, и ги инспирираше жените од различни области да бараат еднаква плата со мажите“, пишува Тајм за неа. Својот последен светски шампионат Рапино ќе го игра летово во Австралија и Нов Зеланд.

Уредниците на Тајм ги забележаа и успесите на сомалиската боксерка и активистка за правата на бегалците Рамла Али, американската актерка и оскаровка Анџела Басет, инди фолк-рок пејачката Фиби Бриџерс, бразилскката министерка за расна еднаквост Аниел Франко, американската писателка Кинта Брунсон, иранската новинарка Масих Алинеџад, мексиканската активистката за човекови права Вероника Круз Санчез и јапонската бизнисменка Макико Оно.

 

Слични објави

(Фото) „Правда за Бресквица“: Протест пред српското Собрание

еспресо

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо
Се вчитува....