19.9 C
Скопје
17:16 - 18 мај, 2022

(Фото-сторија) Зелена оаза во Стајковци, во дворот на Ане: „Желбата за уредување на дворот е моја, а сопругот ми ја исполнува секоја желба“

Денес сме гости во преубавиот двор на Ане Стафановска, која моментно е невработе, а завршила средна општа гимназија во Крива Паланка. 

Фото-приватна архива

Ане и сопругот делат иста страст – љубов кон природата и кон цвеќињата. А тоа се огледува во нивниот совршено среден двор кој се простира на 50 квадратни метри, а се наоѓа во Гази Баба, Стајковци.

– Желбата за уредување на дворот е моја, а сопругот е тој што ми ја исполнува секоја моја желба – ни открива Ане низ насмевка.

За уредувањето повеќе се грижи самата таа, но сопругот помага – тој, на пример, сам ја правел фонтаната, ги лепел плочките, па затоа Ане објаснува дека заедно се одговорни за оваа убавина.

– Цвеќиња имам само за сезоната, инаку ги обожавам зимзелените дрвца – објаснува нашата соговорничка.

Секојдневно на дворот му посветува по еден час за нега и уредување. Омилено цвеќе ѝ е орхидејата.

Стигнуваме до советот од Ане за оние кои сакаат да почнат да се занимаваат со одгледување цвеќе и растенија.

– Секој има посебна желба за цвеќиња и кој вид цвеќе да го одбере. Ќе биде убаво ако на цвеќето му посветите внимание, ако го одржувате дохранувајќи го на секои десет дена, и секако, секојдневно наводнување – вели Ане.

Инаку, Ане е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

Ви ја носиме атмосферата од дворот преку фотогалерија.

Фото-приватна архива

Македонски двор во Германија кој одзема здив: Ане ни ги отвора вратите на цветниот рај

Слични објави

Испечете меко, сочно и ароматично пиле: Неколку важни чекори и тајни зачини при подготовката

М.Р.

Три најчести фитнес грешки поради кои се откажуваме од тренинг и слабеење

Еспресо

Што да промените во исхраната за да се ослободите од акните и мозолчињата?

Еспресо

(ВИДЕО) Докажано: Амбер сепак имала врска со Џејмс Франко додека била во брак со Џони Деп

Еспресо

(ФОТО) Модна дизајнерка почнала да го тетовира синот уште кога имал шест месеци

Еспресо

(ФОТО)„Збогум Пиже“: Пере од „Нокаут“ со емотивна објава се збогуваше со својот пријател

М.Р.
Се вчитува....