24.8 C
Скопје
15:04 - 6 јуни, 2023

Братот на Илон Маск има сосема други интереси, противник е на Трамп и наместо вселената – го интересира Земјата: Кој е Кимбал Маск?

Помалку познат од извршниот директор на Тесла и сопственик на Твитер, Кимбал Маск е помладиот брат на Илон. Претприемач во кулинарскиот сектор, тој ја застапува каузата за правда во храната, жесток противник е на Трамп и има имот проценет на 750 милиони долари.

Готвач, инвеститор во Tesla и PayPal, активист и член на одборот на Chipotle и Space X и сопственик на нето вредност која, според South Morning China Post, изнесува 752 милиони долари, Кимбал Маск е помалку богат и помалку познат од неговиот брат Илон, но, не му оди воопшто лошо. Освен што има некои проблеми со правдата, вклучително и обвинението за инсајдерско тргување за кое, во моментов, се уште е под истрага.

Роден во 1972 година, Кимбал Маск е најмладото од трите деца на јужноафриканскиот инженер Ерол и моделката Меј.

Откако го поминал своето детство и адолесценција помеѓу Преторија и Канада, во 1995 година дипломирал економија на Универзитетот Квин во Кингстон, Онтарио и не долго потоа, заедно со Илон, почнал добро да ја користи „експертизата стекната со приватна фирма“, инвестирајќи во голем број компании и успевајќи да затвори дури и значајни зделки. Како онаа што во 1999 година доведе до купување на нивната софтверска компанија Zip2 од познатата технолошка компанија Compaq. Секогаш фасциниран од претприемачката способност на неговиот брат, дури и кога никој сè уште не замислуваше дека тој ќе стане еден од најславните извршни директори на третиот милениум, во 1999 година Кимбал беше едно од првите имиња што го финансираше неговиот старт-ап X.com кој, неколку години подоцна, стана составен дел на PayPal. Избор што тој реши да го повтори со Space X, Tesla (од кои има и минимален удел од 0,04 проценти) и мексиканскиот синџир за брза храна Chipotle.

Од страста за храна која ја претвори во бизнис до активизам

Во споредба со брат му, кој е насочен кон освојување на вселената, Кимбал е многу позаинтересиран за подобрување на животните услови на човекот на Земјата.

Секогаш страствен за храната, заедно со неговиот партнер Хуго Матесон, тој ја основа групата ресторани The Kitchen и работи на проекти и кампањи кои промовираат пристап до прехранбени ресурси кои се хомогени и еднакви за сите. Но, тоа не е се. Во 2016 година, всушност, тој ја основа Square Roots Urban Growers, урбана хидропонска фарма, каде што растенијата се одгледуваат, наместо во земјата, во водени раствори интегрирани со високонутритивни соли. Неговата непрофитна организација, Big Green DAO, искористувајќи ги криптовалутите, особено Ethereum, им помага секој ден на преку 125.000 студенти кои се наоѓаат во помалку среќните области во светот, охрабрувајќи ги да се посветат на земјоделството и продажбата на свежи и органски производи преку програмата Градина.

Противник на Трамп

За да се разликува од неговиот брат, покрај во професионалните стремежи,тој има и различни политички ставови.

Додека Илон отсекогаш се прогласуваше себеси за социјал-либерален и конзервативен и отворено се спротивстави на предлогот на Џо Бајден да воведе построг даночен систем за супербогатите, Кимбал донираше 2.800 долари на група од десет републиканци кои гласаа за отстранување на Доналд Трамп од претседателската канцеларија по нападот на Капитол Хил на 6 јануари 2021 година.

Обвиненија против Кимбал 

Неговото вклучување во одборот на директори на Tesla (кој, откако излезе на берзата, му овозможи да продаде повеќе од 230 милиони долари во акции) не беше топло добредојдено од другите акционери, кои го обвинија Илон за непотизам. Но, критиките не застанаа на ова: за некои, всушност, роднинската врска ќе го спречи извршниот директор да ја одржи потребната непристрасност и да го забележи јасниот недостиг на искуство во автомобилскиот сектор на неговиот брат, два детали поради кои другите членови на одборот да се обидеа да го „соборат“ Кимбал во октомври 2021 година.

Покрај ниската почит на неговите „колеги“, од ноември бизнисменот се занимава и со обвинение за инсајдерска трговија, иницирана од американската Комисија за хартии од вредност (SEC). Според Wall Street Journal, истрагата на SEC започнала со откривање на операција за продажба на акции што Кимбал ја започнал еден ден пред неговиот брат да ги праша своите следбеници на Твитер дали треба или не да продаде 10 отсто од акциите во Tesla. Наизглед безопасна анкета која штом беше објавена доведе до колапс на акциите. Додека извршниот директор веднаш го расчисти Кимбал, тврдејќи дека не бил свесен за сето ова, официјалните лица веруваат дека тој можеби ја соопштил својата намера да го твитне тоа конкретно прашање, што го натерало безбедно да продаде 88.500 акции за вредност од 109 милиони долари. На тој начин се прекршуваат правилата кои им забрануваат на директорите да тргуваат со акции врз основа на доверливи информации.

Слични објави

Дуа Липа во одбрана на родна Албанија против британскиот министер: „Тоа што го кажа е малоумно“

Еспресо

(Видео) Жалосно, Мајкл Џеј Фокс падна на бина, за среќа ударот се ублажи од тросед: Снимка која ќе ве расплаче

Еспресо

(Видео) Тејлор Свифт на концерт голтна бубачка: Видеото собра стотици илјади прегледи

Еспресо

Ќе си ги исполнат соништата: Три хороскопски знаци ги чека вртоглав успех многу наскоро

Еспресо

Датум на магично огледало 6.06: Како да го промените животот за еден ден и да ја испратите желбата до Универзумот

Еспресо

(Видео) Шакира и Хамилтон не се разделуваат, по вечерата „уловени“ на забава во диско: „Маска“ им е друштвото на Нејмар и Мбапе

Еспресо
Се вчитува....