7.8 C
Скопје
04:01 - 28 февруари, 2024

Пижами за Бикот, а задоволства за Рибите: Како да се однесувате со свекрвата за време на празниците според вашиот хороскопски знак

Не е важно дали живеете со свекрва или одвоено, но обично за време на празниците сè се перципира поакутно и може да експлодира нешто што долго време „врие“ во нејзината или вашата душа. Затоа, треба да се подготвите за празничната трпеза не само во кујната, туку и да подготвите „сценарио“ како да го избегнете „Аргамедон“, кој може да ви падне на глава заедно со изјава, забелешка или билокаква акција на вашата свекрва, бидејќи последиците од ова може да се чувствуваат долго време.

Социолозите велат дека 51% од жените попрво би останале дома и да чистат за празниците отколку да ги слушаат своите свекрви, а 28% рекле дека се подготвени да платат данок или да си ги средат забите, само за да не бидат подложни на груби расудување и примање совети, пишува New York Post. Меѓутоа, ако вашата свекрва ве мрази, како што градинарот може да ја замрази тревата, не грижете се – студијата објавена во списанието Evolutionary Psychological Science покажа дека тоа воопшто не е ваша вина.

Овен (21 март – 19 април)
Овој тип на свекрва никогаш нема да биде приврзана, но за среќа секогаш ќе биде директна и често весела. Брутално искрена, свекрвата Овен обично може да ужива во лоша шега (на ваша сметка), или искрено барање за помош во уредувањето на домот за празниците. Во никој случај не треба да и кажете на оваа жена да се смири. Кога ќе поцрвени од бес, мирно оддалечете се и трпеливо чекајте моменталната бура на гнев да отстапи место на ведрото небо.

Бик (20 април – 20 мај)
Свекрвите-Бикови може да се привлечат со секаква комбинација на путер, скапо сирење и фенси пижами. Ставете ги на удобна столица со лесен пристап до празничната трпеза (дури и ако станува збор за шведска маса), и тие ќе бидат премногу зафатени со џвакање за да размислуваат за вашите полумртви домашни растенија и грди перничиња.

Близнаци (21 мај – 20 јуни)
Свекрвите Близнаци не сакаат да им е досадно, но бидете внимателни на почетокот на разговорот, избегнувајте озборувања и прашања. Оваа жена сака да ѝ се допаднете, дури и ако не и се допаѓате, и очекува да разговара за било што. Не оставајте ја да биде одговорна за малите деца, никако за бебињата, и не ѝ доделувајте задачи кои ѝ одземаат многу време. Тогаш таа ќе биде задоволна.

Рак (21 јуни – 22 јули)
Раковите свекрви секогаш флуктуираат меѓу широки прегратки и задушлива љубов. Тие имаат тенденција да ги гледаат своите деца како домашни миленичиња, а партнерите на нивните деца како бирократи кои ги третираат лошо. Во најлош случај, тие секогаш ја преземаат улогата на жртва и користат тактики на сложени емоционални манипулации кои би биле импресивни доколку не се толку ненормални. За да ги преживеете за време на празниците, побарајте да видите фотографии од детството на нејзините деца и дистанцирајте се кога таа дава совет.

Лав (23 јули – 22 август)
Свекрвите Лав ги гледаат своите деца како продолжение на себе, а притоа позлатено, беспрекорно продолжение. Не се жалете на оваа судбина, туку едноставно ставете ја нејзината овошна пита во првите редови на празничната трпеза. Направете ѝ услуга со ангажирање професионален фотограф за да ги сними семејните моменти, но бидете подготвени да се видите себеси во позадина или дури и надвор од кадарот.

Девица (23 август – 22 септември)
За свекрвите Девици, критиката е начин да покаже дека се грижи за вас, а насоките се јазик на љубовта. Затоа, пред неа измијте некое тенџере или завиткајте подарок, бидејќи неактивноста е покана на Девицата да даде совет.

Вага (23 септември – 22 октомври)
Никогаш нема да знаете со сигурност што мислат за вас свекрвите од хороскопскиот знак Вага и што да очекувате вие од нив. Овие жени се експерти за деликатно, но сепак вешто добивање внимание и ширење на лични информации – затоа чувајте ги сите ваши тајни само во себе.

Шкорпија (23 октомври – 21 ноември)
Ласкањето нема да ве одведе никаде со вашата свекрва Шкорпија, бидејќи таа може да го почувствува вашиот обид да ја „изманипулирате“ од еден километар оддалеченост. Вашата најдобра стратегија е да и пријдете како предатор во дивината. Климајте со главата, но не се согласувајте о неа. Бидете внимателни, но никогаш не ѝ верувајте.

Стрелец (22 ноември – 21 декември)
Вашата свекрва Стрелец секогаш ќе ве опсипува со несакани совети и ќе ви досадува со спомени, а потоа ќе ве натера да зажалите што се омаживте за нејзиниот син. Најдоброто што можете да го направите е да побарате од неа да избере добра песна и да ѝ наточите пијалоци – ова се навистина единствените области на кои можете да им верувате за да го контролира својот јазик.

Јарец (22 декември – 19 јануари)
Никој никогаш не добива целосно одобрение од свекрвите Јарец, дури ни нивните деца. Кога овие деца ќе се соберат, на таквата жена и дава погодно место да ве обвинува. Тешко е да се навредат таквите свекрви, а најдобрата одбрана во ваков случај е постојаната работа и тишината. Јарците сакаат резервирани луѓе, затоа пред вашата свекрва работете напорно, одржувајте ја кујната чиста и никогаш не дозволувајте да ве види како плачете – затоа што на тој начин одредувате кој ќе победи.

Водолија (20 јануари – 18 февруари)
Ако имате свекрва Водолија, ништо не можете да направите за да ја промените. Ниту еден напор нема да ве ослободи од нејзиниот комплекс на супериорност или да ве заштити од нејзиното леднорасудување. Никогаш нема да бидете доволно добри – а вашите напори да ја убедите во спротивното само ќе го уништат кревкиот мост на толеранција што едвај се држи меѓу вас.

Риби (19 февруари – 20 март)
Како што е случајот со сите Риби, секоја кавга, непријатност или страв може лесно да се смири со вкусен пијалок. И никогаш не барајте од таквата свекрва да направи нешто, да донесе нешто или да се појави во одредено време, бидејќи таа тоа интуитивно ќе го сфати како обвинение или причина за загриженост. Наместо тоа, често прегрнете ја, и таа ќе остане мирна.

 

Слични објави

(Видео) Гога Секулиќ го прослави роденденот на луксузна дестинација: Пејачката покажа какво изненадување ја дочекало во хотелот

Еспресо

„Ќе ти ја скратиме косата“: Српската пејачка била жртва на демнач и добивала застрашувачки закани на домашна адреса

Еспресо

„Нонстоп сум на инфузии“: Цеца проговори за здравствените проблеми со кои се соочила периодов

Еспресо

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо
Се вчитува....