25.8 C
Скопје
23:11 - 29 јуни, 2022

(Видео) Живот под бомбите во Мариупол: постхумен филм на Кведеравичиус во Кан

„Мариуполис 2“ е монтажен филм снимен со сликите на литванскиот режисер убиен кон крајот на март во Украина додека се обидувал да го напушти опколениот град каде ја документирал војната.

Вистински случај на Канскиот филмски фестивал е филмот Мариуполис 2: приказна од маченичкиот град во Украина, прекинат затоа што литванскиот режисер Мантас Кведаровичиус бил убиен за време на пукањето.

Кога започна руската инвазија на Украина, литванскиот режисер Мантас Кведаравичиус веднаш се вратил во Мариупол, каде го снимал својот филм Мариуполис [+] од 2016 година за да го документира животот за време на војна. Додека се обидувал да замине од градот кон крајот на март годинава, бил убиен, а неговата девојка Хана Билоброва успеала да ја преземе снимката.

Хана Билоброва сега е ко-режисерка на филмот кој го претстави со светска во Кан како дел од Специјалните проекции.

Додека филмот се отвора доста драматично, со проектил на кој му се слуша звукот премногу блиску и самиот режисер кој трча за да се заштити со својата камера, тој навистина нè потопува во животот – и смртта – за време на војната, на суров начин и целосно без украсувања. А таквиот живот главно се состои од чекање, со долги мигови на гледање на панорамата на разурнатиот град низ скршените прозорци, додека колони чад се издигнуваат во далечината, на звукот на пукотниците и бомбите. Жените готват храна во големи тенџериња над оган на гробиштата, мажите одат во потрага по алати, клинци и резервни делови за да ги поправат вратите и прозорците – и наоѓаат генератор во една куќа од која веќе почнуваат да мирисаат два трупа.

Веќе видовме слики од уништениот град, а сега можеме да поминеме 112 минути со луѓето чии домови и најблиски ги нема засекогаш. Се чини дека има малку место за страв: кога ќе се огласи експлозија во далечината, тие инстинктивно се затресуваат или трепнуваат, но потоа продолжуваат со својата работа. Ликовите зборуваат за непосредни работи, понекогаш се впуштаат во сеќавања или, ретко, во мислења.

Составен главно од долги кадри, филмот бара од гледачот да биде присутен и да набљудува, наместо да нуди политичка гледна точка или некаква значајна информација.

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Шведска Ангела Меркел со енергија на булдожер: Која е Магдалена Андерсон, премиерка на Шведска 

Ј.К.Д
Се вчитува....