-1.2 C
Скопје
08:00 - 30 март, 2023

(Видео) Шеф Давор Панчевски ви препорачува за ручек: Рецепт за селско месо на највкусен начин!

Селското месо е едно од најпрепознатливите јадења во домашната кујна. Без разлика на тоа кој како го подготвува, овој превкусен специјалитет е вистински гастрономски деликатес кој совршено оди рака под рака со чаша квалитетно црвено вино.

Потребни состојки

350 г телешко месо исечкано на коцки

350 г свинско месо исечкано на коцки

200 г мелено месо

2 лажици лебни трошки

Сол и мелен црн пипер по вкус

1 жолчка

2 лажици брашно за превалкување на топчињата од мелено месо

200 г свежи шампињони исечкани на коцки

1 лажица брашно

1 лажичка мешан сув зеленчук

600 мл вода

Најпрво, Во тавче на оган загрејте го маслото за јадење и пропржете ги телешкото и свинското месо. Гответе околу 7-10 минути додека месото не добие убава кафена боја.

Во меленото месо ставете лебни трошки, сол и мелен црн пипер по вкус и жолчката. Оформете мали топчиња од меленото месо во големина колку парчињата телешко и свинско месо. Извалкајте ги топчињата во брашно и пропржете ги во масло за јадење. Во земјена тава или тава за печење, ставете ги испржените парчиња месо и свежите шампињони исечкани на листови. Во маслото во тавата во која се пржеле парчињата месо додајте го брашното, коцката супа и водата. Кога смесата ќе се згусне прелијте ја оваа смеса врз парчињата мелено месо.

Во рерната ставете ја тавата со селско месо, загрејте ја на 150 степени и печете од 70 до 90 минути додека месото не добие убава златно-кафена боја.

Забавно готвење со Давор.

Слични објави

Викенд полн со љубов: На три хороскопски знаци ќе им летаат пеперутки во стомакот, ама и пред очите

Еспресо

Џереми Ренер низ солзи зборува за страшната несреќа: „Избрав да преживеам, си велев дека тоа нема да ме убие“

Еспресо

Поранешната сопруга на Доналд Трамп била под истрага на ФБИ – Ивана Трамп осомничена за шпионажа

Еспресо

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо
Се вчитува....