-5.2 C
Скопје
00:32 - 26 јануари, 2022

(ВИДЕО) ПРЕМНОГУ СЕНТИМЕНТАЛНО: Зошто Бакингемската палата не сакаше Елтон Џон да настапува на погребот на принцезата Дијана?

елтон џон принцеза дијана

Принцезата Дијана и Елтон Џон беа пријатели и тој со песна ја испрати на нејзиниот погреб.

Според документите на британскиот национален архив, персоналот на палатата првично сакал да го одбие Елтон Џон како изведувач на погребот на принцезата Дијана, тврдејќи дека песната што тој ја избрал е „премногу сентиментална“, „NYPost“.

Како близок пријател на покојната принцеза, Џон ја преработил песната „Candle in the Wind“ за погребот во 1997 година.

Текстописецот Берни Топин го препиша приот стих за погребот, првично напишан за Мерлин Монро. Тој го смени „“Goodbye Norma Jean“ (Збогум Норма Џин), правното име на Монро, во „Goodbye England’s rose“ (Збогум роза на Англија), со посвета на Дијана.

Вестминстерската опатија, каде што се одржа погребот, имаше саксофонист на „стендбај“ во случај настапот на Џон да биде откажан.

Тогашниот декан на Вестминстерската опатија, свештеникот д-р Весли Кар, апелираше до кралското семејство, велејќи дека тоа би било „имагинативно и дарежливо“ за милиони луѓе кои се чувствуваат „лично ожалостени“.

„Ова е клучна точка во погребот и ние ќе апелираме на смелост. Овде е местото на спој, каде што се случува неочекуваното и нешто од модерниот свет што го претставуваше принцезата“, напиша Кар во писмото до високиот функционер, потполковник Малколм Рос.

Тој продолжи: „Се што е класично или хорско“ ќе се смета за „несоодветно“, а песните од Џон ќе бидат „моќни“.

Да се ​​биде „премногу сентиментален“, додаде тој, не е „лоша работа со оглед на националното расположение“, но предложи песната да не се печати, туку само да се пее, доколку тоа е загриженост.

„Тоа е популарна култура во најдобро издание“, напиша тој за музиката на Џон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nineties Milk (@90smilk)

Архивските документи открија дека кралското семејство сакало да го одбие настапот на Елтон Џон на погребот на принцезата Дијана. Во архивските белешки, песните на Џон биле опишани како „различен стил на музика, популарен и поврзан со принцезата“.

Дијана имаше 36 години кога загина на 31 август 1997 година во сообраќајна несреќа додека ја бркаа папараците во Париз. Нејзиното богато египетско момче Доди Фајед и возачот на парот, Анри Пол, исто така загинаа.

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....