17.8 C
Скопје
13:01 - 13 август, 2022

Ватикан одлучи, Папата Франциск објави: За првпат во историјата именувани жени во „машкиот“ советодавен одбор

Папата Франциск  ја објави одлуката во ексклузивно интервју за Ројтерс на почетокот на јули, објаснувајќи дека сака да им даде на жените повеќе позиции на највисоките нивоа во Светата столица.

Папата Франциско назначи три жени, две калуѓерки и трета жена  во комисија која претходно беше исклучиво машка, објави Ватикан .

Трите жени назначени во советодавната комисија за избор на бискупи се сестра Рафаела Петрини, моментално калуѓерка во Ватикан, француската калуѓерка Ивон Реунгоат и Марија Лиа Зервино, шефица на здружението на женски католички организации.

Слични објави

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо

Бразилската манекенка Алесандра Амборзио лудо се забавуваше на концертот на Сека Алексиќ во Будва

Еспресо
Се вчитува....