30.8 C
Скопје
14:04 - 10 август, 2022

Што ќе се случува во САД со забраната за абортус: Новите закони најнеправедни за сиромашните жени, големите компании застануваат зад правото на своите вработени

Девет држави веќе воведоа конкретни закони со кои речиси целосно го забрануваат, а се очекува и други да го сторат тоа наскоро

Со поништувањето на законската одлука која од 1973 година гарантираше пристап до абортус на сојузно ниво, позната како „Roe v. Wade“, Врховниот суд на Соединетите држави, всушност, ја делегираше на секоја држава надлежноста да одлучува за тоа како да го регулира прекинувањето на бременоста. Многу држави со кои управуваа републиканците подготвија посебни закони кои беа дизајнирани да стапат во сила веднаш по одлуката на судиите, наречени „закони за активирање“, и така беше: од петокот девет држави го забранија абортусот во повеќето случаи, а се очекува уште многу држави да го сторат истото во наредните денови или недели. Со овие одлуки, пристапот до прекинување на бременоста ќе биде исклучително комплициран за милиони жени.

По објавувањето на одлуката, државните закони стапија на сила кои веднаш го забранија абортусот во повеќето случаи – во Алабама, Арканзас, Кентаки, Луизијана, Мисури, Јужна Дакота, Јута, Висконсин и Оклахома, каде што уште во мај беше донесен закон за забрана и тоа речиси целосна.

Јута, на пример, дозволува прекинување на бременоста само во случај на силување, инцест и сериозна опасност по животот на трудницата; Арканзас, од друга страна, не дава исклучоци во случај на силување и инцест. Дури и Мисури, која во петокот беше првата држава што донесе „закон за активирање“, сега дозволува абортус само во случај на сериозен ризик по здравјето на жената и го казнува секој што го провоцира во други случаи со мерки до 15 години. затвор.

Според првата реконструкција на „Њујорк Тајмс“, овие ограничувања ќе погодат повеќе од 7 милиони жени во репродуктивна возраст, но многу е веројатно дека абортусот ќе биде забранет или во секој случај строго ограничен и во дванаесет други држави. Некои од нив за возврат имаа подготвен „закон за активирање“ кој треба да стапи на сила во рок од неколку дена – како во случајот на Мисисипи, државата од која потекнува случајот што го испитуваше Врховниот суд – или најдоцна во рок од еден месец од одлуката , како во случајот со Ајдахо, Северна Дакота и Тексас, кои веќе воведоа исклучително рестриктивни закони минатата година.

Има уште девет држави кои сè уште разговараат за можноста за забрана или ограничување на друг начин на правото за прекинување на бременоста, вклучувајќи ги Пенсилванија, Канзас и Индијана. Доколку и тие дополнително го ограничат пристапот до абортус, повеќе од 37 милиони жени на репродуктивна возраст би немале пристап до абортус во државата во која живеат.

Новите ограничувања ќе резултираат со огромни разлики во пристапот до абортус меѓу луѓето кои живеат во државите со мнозинство републиканци и оние кои живеат во државите на САД со кои владеат демократите. Всушност, републиканците веќе извесно време спроведуваа кампања на национално ниво за сериозно ограничување на правото на абортус, воведувајќи сè построги закони и потпирајќи се токму на одлуката на Врховниот суд, која благодарение на назначувањето на три конзервативни судии на поранешниот американски претседател Доналд Трамп го изгласаа новиот закон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Euronews Albania (@euronews_albania)

Со новите закони милиони жени ќе бидат принудени да патуваат стотици километри за да можат да абортираат во државите каде што правото на абортус се уште е заштитено. Како што истакна и американскиот претседател Џо Бајден, критикувајќи ја актуелната одлука, новите закони ќе бидат особено неправедни кон жените од најсиромашните слоеви на населението, кои тешко дека ќе можат да си дозволат да патуваат на долги растојанија за да го сторат тоа.

Засега, прекинувањето на бременоста продолжува да биде дозволено во околу половина од американските држави, како што се Невада, Илиноис, Ново Мексико, Алјаска и Колорадо; некои – како Калифорнија, Орегон, Њујорк и Њу Џерси – дури рекоа дека сакаат да го зајакнат правото на абортус нудејќи им да им помогнат на жените од другите држави кои го бараат тоа.

Во меѓувреме, неколку познати приватни компании најавија дека сакаат да се обврзат финансиски да ги поддржат своите вработени кои сакаат да абортираат, но тоа ќе можат да го направат само надвор од нивната држава. Меѓу компаниите се и Нетфликс, Амазон, Дизни, Конде Наст, Сони и Ворнер Брос.

Протести низ цела Америка по забраната за абортус; Бајден: „Се уназадивме 150 години“

Слични објави

Рецепт за домашни бонбони и лижавчиња

Еспресо

Брод со мигранти кој пловел за Италија доживеал бродолом во Егејското Море: Десетици исчезнати, 29 спасни

Еспресо

Џони Деп потпиша милионски договор со компанијата која го цензурираше веднаш штом беа упатени првите обвинувања

Еспресо

Славчо Попоски прогнозира пороен дожд, грмежи и засилен ветер; невреме во Скопје

Еспресо

Колешката од „Брилјантин“ се прости од Оливија Њутн-Џон: „Јас сум без зборови, последен пат кога зборувавме ми рече…“

Еспресо

Бен Стилер откри дека ја одбил улогата во познатиот филм: „Сè уште ме мачи тоа“

Еспресо
Се вчитува....