14.8 C
Скопје
10:09 - 2 јуни, 2023

Попоски предупредува на интензивирање на нестабилноста и поинтензивни атмосферски процеси, еве до кога

– Под влијание на циклонска активност со центар над Медитеранот, и на влажна и нестабилна воздушна маса, се до самиот крај на овој месец, времето во Македонија ќе биде променливо облачно и ТОПЛО со сончеви периоди.

Од пладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност и истата ќе биде проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради зголемената енергија во Атмосферата локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ, и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и со услови за појава на град.

Повремено и локално до самиот крај на овој месец се очекуваат и ИНТЕНЗИВНИ врнежи (локално над 60 л/м2 воден талог). Можни се и локални ПОПЛАВУВАЊА.

Апелираме граѓаните и тоа во случај на појава на НЕВРЕМЕ да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ.

Во Скопје и околината исто така до самиот крај на овој месец ќе има почеста појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер, а можно е и НЕВРЕМЕ во делови од котлината.

Сепак ќе бидеме под влијание на топла воздушна маса од југ, па така и температурите ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29 степени, и тие ќе бидат околу просекот за овој период од годината. Во Скопје и околината температурата во следните денови ќе се искачува до околу, или малку над 25 степени – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Слични објави

(Фото) Јорданскиот принц Хусеин се ожени со убава архитектка од Саудиска Арабија: Гламурна свадба со 1.700 вип гости

Еспресо

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо
Се вчитува....