-5.2 C
Скопје
00:07 - 26 јануари, 2022

НОВА БРУТАЛНА ПРИКАЗНА ЗА ГРЕВОТ И ВЕРАТА: Нов јужнокорејски хит „Hellbound“ на „Netflix“

hellbound

Хорор-фантазијата „Hellbound“ нè носи во свет во кој на поединци им се најавува времето и начинот на кој ќе умрат. Колку и да бегаат, на крајот ги претекнуваат џиновски суштества, кои ги влечат во пеколот, по што на Земјата останува само нивниот скелет.

Само неколку недели откако јужнокорејската сензација „Squid Game“ се појави на „Netflix“ и стана хит низ целиот свет, американскиот сервис за стриминг сега носи нова доза на хорор од Источна Азија, хаос во кој поединецот нема шанси да избега од својата судбина.

Новата јужнокорејска содржина, која носи згмечени глави и крвопролевање на асфалтот, се нарекува „Hellbound“. Режиран е од авторот на филмот „Train To Boston“ Јеон Санг-хо, базиран на истоимениот веб-стрип.

„Hellbound“ се фокусира на бруталните јавни убиства и спалувања, кои локалната религиозна група ги толкува како казнување на грешниците и нивно влечење да отслужат казна на „другиот“ свет. Како што секој денес живее во видливиот концепт на гревот без казна, така со нетрпение се очекува воспоставувањето на Божјата правда. Мистеријата на џиновските суштества со натприродни моќи, кои палат убијци, педофили и други криминалци, ќе ја решат детективи, претставници на седмата сила и адвокат.

Пеколните извршители

Суштество кое убива и пали луѓе изгледа како Кинг Конг по фејслифтинг или некој вид Хулк. Божјиот гнев доаѓа преку три натприродни џинови, кои се појавуваат од никаде, го истураат мозокот на некој по улица, го палат и потоа се враќаат од каде што дошле. Потоа на ред е друг грешник на кој му се појавува ангелска фигура и му вели да оди таму каде што огнот ги лиже расипаните души. Секој човек е однапред информиран за времето на смртта и за начинот на кој ќе ја остави својата физичка форма на овој свет и потоа ќе се лизне во пеколот.

Сеул, есен 2022 година. Џин Кјунг-Хун е детектив кој има случај и видео снимка од злосторството, но многу малку траги и опипливи докази. Започнува истрага за убиствата снимени од надзорните камери и сведочи на камерите на мобилните телефони, како Бог да го става својот конечен суд во „реално време“. Објаснувањето за причините за сите овие масакри ги има Јунг Џин-су, водачот на верскиот култ „Нова вистина“, кој ги толкува на таков начин што ќе ги излуди своите бројни следбеници. Тој има свои луѓе на интернет и на социјалните мрежи, каде што пласираат нејасни мотивациони говори и повикуваат на линч. Наскоро, убавата адвокатка Мин Хеј-Џин ќе се вклучи во приказната, кога ќе ѝ пријде „клиент“ кој има ново пророштво за нејзината смрт и деловна понуда за продукција со директен пренос во живо за заминување во пеколот.

Рејтингот од 18+ и предупредувањето за насилство некое време не се посебна замка за вниманието на гледачот. Она што ја прави оваа серија поинаква од сите е фактот што насилството овде е претставено само како чин што нè воведува во уште поголем хорор. А тоа е психологијата што се развива по бруталноста. Затоа што тогаш на сцена стапуваат сите можни опортунисти, култните водачи и оние кои сакаат да направат нешто за туѓа несреќа за да добијат малку Божја благодат. Снимена во пригушените, сивкави тонови на урбаниот Сеул, серијата е со порака за светот кој денес, можеби повеќе од кога било, има потреба од Бога.

„Hellbound“ е приказна за обидот да се искупи современиот човек. Има нешто како древна филозофија во животите на овие измиени корејски бедници, кои не можат да ја избегнат својата судбина.

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....